Abdest Nasıl Alınır

İslam dininde temizlik her zaman en başta gelir. Hatta bu konuda söylenmiş bir söz vardır. O da temizlik imandan gelir sözüdür. Temizlik gerçekten de önemli bir konudur. Aslında her şeyin başıdır. İslam dini olarak temizlik olarak ilk akla gelen abdesttir. Abdest nasıl alınır anlatacağım.

Abdest hem bedenin temiz kalması hem de ibadetlerin yerine getirilmesi için şarttır. Tabi sadece ibadet için değil yaşam alanımızda bulunan tüm insanların arasında temiz olması için önemli bir husustur. Diğer bir hassas konu da eşlerin yakınlaşmasından sonra veya bazı haller sonrasında gusül abdesti alması şarttır. Bu ibadet ve temizlik için önemli bir konudur. Peki, gusül abdesti nasıl alınmalıdır? Gusül abdesti alınması Müslüman için çok önemlidir. Dinin başıdır da denilebilir. İlk olarak bütün bedene su dökülmektedir. Göbek deliği ve kasıklar yani avret yerleri yıkamalıdır. Daha sonra namaz abdesti alınır ve en son olarak tüm vücutta kuru yer kalmayacak şekilde baştan aşağıya yıkanmalıdır. Bunu dışında namaz abdestinin nasıl alındığını anlatabiliriz. Abdest almaya başlarken ilk olarak niyet edilir. Niyet etmek çok önemlidir. Daha sonra üç kez eller bileklere kadar yıkanır. Sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır. Sağ elle buruna su verilerek sol el ile sümkürülür. Avuçlara su alınıp yüz tamamen yıkanır. Daha sonra sol el ile sağ dirsek ve sağ el ile sol el dirseklere kadar yıkanır. Başın dörtte biri mesh edilir. Daha sonra kulaklar temizlenir ve boyun mesh edilir. En son olarak ayaklar topuklar ile birlikte yıkanır. Kadın nasıl abdest alır konusunda da kadın ve erkek arasında abdest konusunda bir ayrım yoktur. Fakat dışarda abdest alırken mahrem yerlerinin göstermemesi gerekmektedir.

Temizlik konusunda ibadet için çok önemlidir. Hatta su bulunmadığı zamanlarda bile ibadetten geri kalmamak için teyemmüm abdesti de bulunmaktadır. En başta da dediğim gibi temizlik imandan gelir.

1 Yorum
  1. Beanu 4 sene önce

    Oncelikle boyle bir site olmasi tartismaya ve elestiriye acik olanlar icin faydali olmus. Sonralikla abdest konusuna gelirsek, ben de bir iki bisey soylemek isterim. Isin dini ve ibadete hazirlik anlaminda bir rituel olmasindan cok, bir cok seyde de akla mantiga uygun faydalarinin oldugu kanitlanmistir. Gunde bes defa kulaklara basa dirseklere agiza ve burna su goturmek vucudu cesitli hastaliklara karsi da korur. Bunu aslinda bir makalede uzun uzun belirtmek gerekir. Islamiyeti ben araplardan gordugum su anki haliyle dusunmek istemiyorum. Yuksek ihtimalle peygamberler de insanlarin gunumuz bozulmus hallerini yasarken geldiler. Neyse konu uzadi. Ama bu site iyi olmus. Sabirla ve edeple yazilar yazilirsa guzel seyler cikabilir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account