Ahzab 50 Sure

Ahzab 50 hakkında Ateistlerin en çok eleştirdiği ayet denir. Yahu arkadaş, inandığın kitaptaki, senin iddiana göre Allah kelamı o, ateistin değil, senin atlaman / eleştirmen gerek. Yüzsüzlüğe bakarmısın? Ortada bir kitap var, diyorsun ki bu yaradanın sözleridir, içini açıp “bu ne peki” diyince adam “heee ona hemen saldırma” diyor. Kime saldırayım, sana mı saldırayım?
Ahzab suresi nin 50. Ayeti Kur’an içerisinde yer alan içeriği sebebiyle en tartışılan ayetlerden biri. Bu ayetten yola çıkılarak başlayan ilk tartışma ayetin yalnızca Hz. Muhammed’i mi kaspadığı yoksa bütün bir müslüman alemine mi atfedildiği üzerinedir. Bu konuyu yanlış anlayanlardan biri de takdir edersiniz ki Behlül. Eğer ki, insanların kimlerle evlenebileceğini, kimlerle evlenemeyeceğini söyleyen bir ayet olsaydı “ey peygamber!” demek yerine “ey insanlar!” denmesi gerekmez miydi? Ne yani, Allah kime nasıl hitap edeceğini bilmiyor mu? “Ey peygamber!” diye başlanan cümleye “sana zorluk olmasın” ve “sadece sana mahsus” diye devam ediyorken Ebubekir’i mi Osman’ı mı kastediyor? Okunanı kıvırmadan anlamak bu kadarmı zor?
halanın kızı, teyzenin kızı, dayının kızı, bütün kızlar sana helal…
“Ama efendim, o dönemin şartlarına göre değerlendirmek gerek” evet haklısın. Mazallah eğer Kur’an-ı Kerim o dönemin kız çocuklarını gömerek öldüren, sürekli savaşan, yağmacı ve köleci arapların anlamayacağı seviyede inseydi, hiç kimse onu anlayamaz ve islam yayılmazdı. Şükür ki o antik araplar anladı da bizlere anlattı.

Peygamber şöyle dursun, 50 yaşlarında bir amca ile komşu olduğumuzu tahayyül edelim. Kendisi diyor ki “Benim amcamın kızı çok hoş bir kız, hala kızım da öyle, teyze kızım güzel bir kadın. (bunları o insanlar hakkında böyle düşündüğü için değil, yalnızca düşünmeye hakkı olduğu için söylüyor diye düşünelim). 2 yıl önce buraya taşınırken amcamın kızı gözüme bir güzel gözüktü sorma gitsin. Bir de benim evlatlık oğlum var bilirsiniz, ona dedim ki: hanımını boşa, ben alıcam dedim, hay hay babacım dedi. Arkadaşlar da düğün hediyesi olarak 3-5 kadın hibe ettiler bana.

O kadar çok eşim oldu ki güzeli var çirkini var. Favorilerim de yok değil anlarsın ya delikanlı, hehkeh.. Elbette bana bunları mazur görün koskoca uluslararası şirket Ceo’suyum. Gönül işlerime kafa yormayayım ki şirket için uğraşırken kafam rahat olsun diye yapıyorum.

Bu amcayı hayal ettin mi? Şimdi düşün, bu amcayı alıp tedavi görmesi için -büyük ihtimalle sapıklıktan- bir psikiyatr kliniğine mi götürürdün, yoksa sünnettir diye takdir mi ederdin ?

Sizi bilmem ancak ben bu ayete mantıklı bir açıklama getirmeye çalışan müslümanları seyretmekten sadistçe bir zevk alıyorum. Ahzab suresi 37. ayetten ise hiç bahsetmeyelim..

Ahzab 50 tefsiri

Ey (Peygamberliğin en büyük temsilcisi olan) Peygamber! Şu gruplara dahil kadınlarla evlenmeyi sana helâl kıldık: Mehirlerini ödediğin eşlerin ve Allah’ın sana harp esiri olarak lütfettiği cariyelerin; hepsi de Allah yolunda senin hicret ettiğin gibi (Medine’ye) hicret etmiş olan amca kızların, hala kızların, dayı kızların ve teyze kızların; mehir istemeksizin kendisini Peygamber’e hibe eden ve Peygamber’in kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadın –bu hüküm, diğer mü’min erkekler hariç olmak üzere yalnızca sana hastır. Mü’minlere eşleri ve ellerinin altında bulunan cariyeleri hakkında neleri emrettiğimizi ise daha önce bildirmiştik. Bu hüküm, (evlenmenin külfetleri sebebiyle vazifeni yerine getirmede) herhangi bir sıkıntıya düşmemen içindir. Allah, gerçekten çok bağışlayıcıdır, hususî merhameti pek bol olandır.”

 

5 Yorum
 1. Emre can 4 sene önce

  Bu sitedeki her yazının altına en az bir müslümanın gelip savunma yaptığını gördüm ama bu paylaşıma hiç bir müslüman gelip savunma yapmamış insan hayret ediyor. E tabi bunun savunulacak bi tarafı yok ki.

  • Merve 2 sene önce

   Sus ulan angut

 2. Abdullah Dmr 4 sene önce

  Doğru söze söylenecek bir şey bulunmaz 😊☺

 3. selim 2 sene önce

  işte tapınıp durduğunuz allah bu

 4. Volkan 2 sene önce

  Zihniyetinize göre yorumlarınız olur, anlatılmak istenilen ile çevrilen bambaşka, kimsenin eşini boşayıp peygamber efendimize karısı olması söylenmedi, seninle Allah yolunda bu yola inanıp baş koyan bekar akrabalar ile evlenmenin mehirinden rızası ile vazgeçen kadınları helal kıldık diyor nikahlanmak şartı ile evlilik şartları öehir gibi yerine getirilmesi gerekenler olduğu için savaş döneminde kadında rıza getirirse diye helal kıldık diyor, durup dururken olduğu. Yerde akraba kızını al demiyor seninle bu Gaza ya inanarak yola çıkan diyor, herkes içinde ki fesatlığa zihniyetine göre yorumlar, imanla okuyan insan akıl ve vicdan ile birleştiğinde gerçek yorumu bulacaktır. Saygılar.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account