beyni zinde tutmak

Beyni Zinde Tutmak

Beyinin limitsiz bir bilgi alanına sahiptir. Beyinle ilgili bilgilerin bir kısmını biliyorsunuz. Peki ya beyninizin kapasitesini zorlamayı hiç denediniz mi?

Beyninizi egzersiz yaparak güçlendirebilirsiniz. Bu şekilde bilgilerinizi taze tutabilir, beyninizin nöronlar arasında yeni yollar keşfetmesini sağlayabilir ve Alzheimer hastalığından korunabilirsiniz. ABD’de yayımlanan Men’s Health dergisi beyini daha güçlü hale getirmenin yollarını açıkladı. Buna göre hepimizin uygulayabileceği yöntemler ile beynin daha sağlıklı bir yapıda tutulabileceği düşünülüyor.

 

  • Egzersiz yapmak beyin hücrelerinin gelişimini sağlayan proteinlerin salgılanmasını artırır. Doktor John J. Ratey, “Bu kalbinizin de beyninize daha fazla kan pompalamasını sağlar. Beyne çıkan glikoz ve oksijen de nöronların en uygun şekilde çalışmasına yardımcı olur” diyor. Birçok araştırma ayrıca egzersizin hafızayı güçlendirdiğini ve depresyonu engellediğini gösteriyor.
  • Haftada 3 kez 40 dakikalık aerobik egzersiz 1 yıl boyunca yapıldığında yetişkin birinin beynindeki hafıza ve bilgi depolamadan sorumlu sistem olan hipokampüsün yüzde 2 oranında büyümesini sağlar.
  • Kavrama performansı 20’li yaşların ortalarından itibaren düşmeye başlar. Teksas Üniversitesi’nden Dr. Denise Park, bunu geliştirmek için zihinsel olarak karmaşık yeni şeyler öğrenmenin gerekli olduğunu söylüyor.
  • Beyindeki dil, hafıza ve dikkat alanlarının gelişmesini sağlayan gri maddeyi artırmak için de egzersizler bulunuyor. Bunlar, dans dersi almak, yoga ve meditasyon yapmak, müzik aleti çalmayı öğrenmek, yabancı dil öğrenmek, kavrama geliştirici oyunlar oynamak ve satranç oynamak olarak açıklanıyor.

 

Beynin sağlıklı olması için nasıl beslenmeli?

  • Beynin sağlıklı olması için kalbe iyi gelen yiyeceklerle aynıları tüketilmelidir. Bunlar protein, iyi yağlar, tam tahıllılar ve antioksidan açısından yüksek yiyeceklerdir. Meyve ve sebze de tüketilmelidir.
  • Kahvaltıda yumurta ve yulaf tüketilmelidir. Yumurtadaki kolin adlı madde beyin fonksiyonunu güçlendirir. Yulaf da lif açısından zengindir. Bu da kan şekerini düzenler.
  • Kahvaltı sonrası atıştırmalık olarak 8 badem ve 1 avuç yaban mersini tercih edilmelidir. Yaban mersini kan akışını artırır, bademde lif ve protein bulunur.
  • Akşam kahverengi pirinç, patlıcan, soğan ve brokoli tercih edilebilir
  • Yağ kalp için ne kadar zararlı olsa da beyin için yararlı bir besin türüdür. Miyelin de dahil olmak üzere insan beyninin yarısından fazlası yağdan oluşmuştur
  • 15 dakikada bir su yudumlamak yorgunluğu alır.
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account