Hz Eyüp Hayatı

Kur’ân-ı Kerim’de 25 peygamberin ismi bulunmaktadır. Bu peygamberlerden bir tanesi de Hz. Eyyub aleyhisselamdır. Hz. Eyyub aleyhisselam sabrı ile ön plana çıkmış ve sabır kahramanı olarak, dilden dile kıssaları aktarılarak bugünlere ulaşmıştır.

Hz. Eyyub nebinin sabır kahramanı olarak nam salmasının nedeni; onun bütün malının ve mülkünün elinden alındığı, çocuklarının vefat ettiği ve dünyalık adına tasarrufunda bulunan her şeyin ya heba olduğu ya da elinden alındığı bir anda şeytanın tüm fısıltılarına kulak tıkayarak “Baştan veren sonra da geri alan Allah’a şükürler olsun.” yakarışı ile Rabbine sığınması gösterilmektedir.

O böylelikle, musibetler karşısında nasıl sabır gösterilir ya da olayın bir diğer yönü ile sabrın aslında yaşama geçirilebilir yaşanılabilir olduğunu ısbat etmektedir.

Evet Hz. Eyyub peygamber bir marifet ve irade kahramanı olarak en şiddetli anlarda bile ne ümitsizliğe ne de telaşa düşmeyerek kötünün içerisinde bile bir iyi yan bulunabileceği mülahazasıyla sabrettiği ve tepkimelerinde herhangi bir değişikliğin gözlemlenmediği çok defa görülmüştür.

Sabır kahramanı Hz. Eyyub aleyhimüsselamın sabrın en gerekli olduğu, musibetin kendisine ilk toslama anında gerçekleştirdiği dualardan bir kaçı şu şekildedir.

“Rabbim, gerçekten bana zarar dokundu; Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin.”

-“Senin hiçbir lütfundan müstağni kalamam.”

-“Baştan veren sonra da geri alan Allah’a şükürler olsun.”

Bu ve benzeri dualara mukabil Cenabı Hakta (c.c.) Hz. Eyyub için; “Doğrusu Biz onu sabırlı bulduk, o ne güzel kuldur! Zira o hep evvâb ve yüzü Allah kapısındadır.”buyurmuştur.

Peygamberler tarihi içerisinde Hz. Eyyub aleyhisselam; iyi ya da kötü başına her ne geldiyse hepsini Allah’tan (c.c.) bilmiş ve başına gelen iyi işlere şükür kötü, nahoş şeylere de rıza ile karşılık vererek sabrı ile ön plana çıkmış ve günümüz insanlarına sabır kahramanı olarak sabrın yaşanabilir olduğunu ısbat etmiştir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account