Hz Zulkifl Hayatı

Kur’ân-ı Kerim’de Hazreti Âdem, İdris, Nuh, Hud, Salih, Lut, İbrahim, İsmail, İshak, Yakup, Yusuf, Şuayb, Harun, Musa, Davud, Süleyman, Eyyub, Zülkifl, Yunus, İlyas, Elyesa’, Zekeriyya, Yahya, İsa (aleyhimüsselâm) ve Hazreti Muhammed Mustafa (S.A.V.) olmak üzere toplam 25 kadar peygamberin ismi ve peygamber olup olmadığı konusunda üzerinde ihtilaf bulunan Hazreti Üzeyr, Lokman ve Zülkarneyn (aleyhimüsselâm) ın isimleri zikredilmektedir.

Kur’ân-ı Kerim’de Enbiya ve Sad surelerinde ismi geçen Zülkifl peygamber Teberi’nin rivayet ettiğine göre; Şam civarında ikamet ederdi. Şam’da insanları ibadete, doğru yola, dürüst bir yaşama davet eden Hz. Zülkifl peygamber yine aynı yerde vefat etmiştir. (et-Taberî, Tarih, Misir 1326, I, 167). Zülkifl peygamber bir başka rivayete göre, adı değil mahlası Zülkifl olan (nasip ve kısmet sahibi anlamına gelen) ve İsrailoğullarına gönderilen bir peygamberdir. Fakat onun gerçek adı konusunda bir çok rivayet bulunmaktadır.

Kur’ân-ı Kerim’de Hz. Zülkifl peygamberden iki ayrı yerde bahsedilmektedir. Özellikle Eyyub aleyhisselamın kıssasının ardından Hz. Zülkifl peygamberin adı anılmış ve övülmüştür. Bu ayetler şunlardır;
“İsmâil, İdris ve Zülkifl, hepsi sabredenlerdendi. Onları rahmetimize soktuk. şüphesiz onlar salih olanlardandı” (el-Enbiyâ, 21/85, 86).
“Kuvvetli ve basiretli kullarınız İbrahim’i,İshâkı ve Yâkub’u da an. Biz onları ahiret yurdunu düşünme özelliğiyle temizleyip, kendimize halis (kul) yaptık. Onlar bizim yanımızda seçkinlerden, hayırlılardandır. İsmâil’i, Elyesâ’i, Zülkifl’i de an. Hepsi de iyilerdendir” (Sad, 38/45, 46, 47, 48).

1 Yorum
  1. Süleyman Baba 4 sene önce

    nasıl bir sitesiniz anlamış değilim. bir tarafta dine saldırılıyor diğer tarafta dinin güzellikleri anlatılıyor.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account