islam devleti

İslam Devleti; İslam Dini’nin getirdiği kural ve kaidelere (şeriat) bağlı olarak teşkil edilen devlet biçimidir. Bu devlet biçiminde esas unsur devletin yasama ve yürütme organlarında İslam Dini’nin düsturlarını baz almasıdır.

İslam Dini’nin geldiği ilk zamanlardan bu güne bir çok İslam Devleti kurulmuştur. Hz. Muhammet Mustafa (S.A.V.) tarafından kurulan ve vefatından sonra Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali tarafından devam ettirilen “Hilafet Devleti”dir. İslam Devleti’nde hükümdarlara Halife adı verilmektedir. Halifelik sisteminde tüm uygulamaların İslami esaslar gözetilerek yapılması öngörülmektedir. Halifelik makamı Osmanlı İmparatorluğu ile Anadoluya taşınmış 1.Dünya Savaşı’nın ardından Osmanlı İmparatorluğu’nun tarih sahnesinden kalkmasıyla önem ve etkisini kaybetmiştir.

İslam Devleti’nin Esasları;

 • Kanun önünde herkesin esas olması

 • Adalet

 • Dayanışma

 • Liyakat

 • Sosyal dayanışma

olarak belirlenmiştir.

İslam Devleti’nin Unsurları ise;

 • ülke unsuru

 • nüfus unsuru

 • hakimiyet unsurudur.

Günümüze kadar İslam Devleti konusunda bir çok düşünür açıklamalarda bulunmuş ve modern bir islam devletinin kurulabileceğini ifade etmiştir. Burada dikkate değer bir ifade İslam Devleti teriminin 20.yy’a kadar hiç kullanılmadığıdır. İslam Devleti terimi Pakistanlı Ebu’l A’lâ el-Mevdudi tarafından ilk defa kullanılmıştır.

Şeriata dayalı İslam Devleti monarşi ya da cumhuriyet rejimi ile yönetilebilmektedir.

Afganistan, Pakistan, Moritanya, İran, Gambiya, Brunei, Katar, Umman ve Suudi Arabistan gibi devletler gerek monarşi gereksede cumhuriyet rejimi ile olsun resmi olarak İslam Devleti olarak anılmaktadırlar.

4 Yorum
 1. Rabia Durmaz 4 sene önce

  Keşke daha detaylı daha uzun anlatsaymışsınız. Kısacık yazı olmuş. İslam Devleti özellikle ışid ‘in varlığından dolayı insanların işin doğrusunu öğrenmesi için detaylı anlatılmalı.

 2. Volkan Doğan 4 sene önce

  İslam devletinde yaşamak isteyen gitsin ışid topraklarına deve sidiği içsin, şeyhlere kendini diktirsin.

 3. Muhammed Arif 4 sene önce

  keşke doğru düzgün şeriat kuralları allahın hükmü uygulansa. emin olun daha adil bir dünyada yaşarız. kısasa kısas oldukca caydırıcı bir hükümdür.

 4. Furkan Taylan 4 sene önce

  ışid tuttu mübarek islam devletinin adını kirletti. yazıklar olsun

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account