islam tarihi başlangıç

İslam dini tarihi aslında peygamber Hz. Muhammed (sav)’ in doğumu ile başlar. İslam için bir din olarak da bir devlet olarak da Hz. Muhammed’ in önemi ve ağırlığı tartışma kabul etmeyecek bir konu olduğundan İslam tarihi özet bilgileri verirken başlangıç tarihini peygamberin doğumu ile vermek yanlış olmayacaktır.

İslam tarihi hususunda geçmişte de günümüzde de birçok araştırmacı bulunmaktadır. Geçmişten günümüze birçok temel eser bulunmaktadır. Bu nedenle araştırmaların genel kaynağını bu eski eserler oluşturur. Yine de dönemin olayları ve kayıtları incelenmekte ve yeni bilgilere ulaşılmaya çalışılmaktadır. Yapılan çalışmalardan biri olan islam tarihi asım köksal çalışmaları da bu yönde yapılan değerli çalışmalardandır. İslam dini için oldukça önemli olan peygamber kavramı Hz. Muhammed a.s. da en yüksek mertebede vücut bulurken o güne değin gelen peygamberler de inkar edilmemiş hepsinden bahsedilmiştir. Bu sayede peygamberler tarihi kavramının da incelenmesi mümkün olmuştur. İslam tarihi çalışmaları hem din olarak hem de devlet olarak gelişen olayları sebepleri ve sonuçlarıyla günümüze aktarırken İslam dini için de pek çok gelişmenin de nasıl olduğunu ne mücadelelerden geçildiğini anlamamıza yardımcı olmaktadır.

İslam tarihi Türk milleti için de özel bir öneme sahiptir. İslam dininin seçilmesi ile başlayan Türk İslam tarihi halifeliğin Osmanlı İmparatorluğu’na oradan da TBMM’nin manevi kimliğine eklenmesiyle doruk noktaya ulaşmıştır.

1 Yorum
  1. Beanu 4 sene önce

    Islami inanisla yorumlayacak olursak, islamiyet tum semavi dinlerin ozudur. Aslinda her zaman iletilen din islamdir. Bu yuzden peygamberlerin hepsi kabul edilir. Hepsinden bahseder.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account