Kadın; şefkat, iffet, iç nezahet ve nezaketi ile değerler üstü değerlere sahip bir varlıktır. Allah’ın vermiş olduğu güzellik, annelik ve eş olma özelliği ile de yuvanın da direği söz konusudur. Dünyaya getirmiş olduğu yavrularını da yetiştiren bir iradeye sahiptir. Bunun gibi İslam’da kadının görevleri ince ince işlenmiştir.

İslamiyet’ten önce kadının hiçbir değeri yoktu. Hatta kız çocukları diri diri toprağa gömülmekteydi. Kadınlar İslam’daki kadın hakları, kendilerine verilen değeri, kıymeti, rahatı, huzuru, özgürlüğü ve boşanma hakkını bilselerdi tüm dünyadaki kadınlar Müslüman olmuş olurlardı. İslam’da kadının yeri bir bakıma sultandır. İslam kadına çok değer vermiştir. Tabi bunun yanında erkeğe de çok mesuliyet yüklemiştir. İslam’da kadın ev ve dışında çalışmak ve para kazanmak zorunda değildir. Bir kadın evli ise eşi, evli değil ise babası, babası yoksa erkek kardeşi ya da kimsesi yoksa devletin yardım sandığı bakar. Kadının en önemli verilen değerler arasında ise inanç ve düşünce özgürlüğünün tanınmış olmasıdır. Kadının şimdiki verilmiş değeri, özgürlüğü İslam dini ile sağlanmıştır. Bunu da peygamber efendimiz döneminde de her zaman örnekleri görülmüştür. İslamiyet öncesinde kadının değeri olmadığı gibi eş seçme özgürlüğü de yoktur. Gerçek şu ki İslam’da kadın ve evlilik konusunda en önemlisi ise kadının eş seçiminde özgür olmasıdır. Yani zorla hiç kimse kadını zorla evlendiremez. Bu babası dahi olsa bile.

Kadına verilen değerler ve özgürlükler aslında açık açık meydandadır. İslam dini kadına değer vermiyor ve onu kapanmaya zorluyor gibi bir düşünce çok yanlıştır. Kadın bir hazinedir ve hazinenizi meydanda muhafaza edemezseniz. Hazineler her zaman saklanır ve kötü gözlerden uzak tutulur. Bu böyle olunca kadınların her an güvende ve kötü gözden uzak olması için örtünmesi gerekir.

2 Yorum
  1. […] meşru bir nikah akdi sonrasında yani evlilik ile evlenilen kişiler arasında giderilebilir. İslam’da evlilik bu konuda böyle söyler, hükmü kesin ve […]

  2. Beanu 4 sene önce

    Her sey guzel hos da, peygamberin tum esleri de peygamberi koca olarak secerken ozgur muydu? Ya da bosanma konusunda..hayaller baska hayatlar bambaska..

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account