islamda kadın

İslam da kadının görevleri olarak ilk kadın kanaatkar olmalıdır. Kanaatkar olan kadın kalbide huzurludur ve bir kadının arsız ve açgözlü olması kendisi için ve evi için kötü bir durumdur karşısındaki insanı soğutur. Kadın kocasına itaat etmelidir ve bunu Peygamber efendimiz (A.S.M) buyurmuştur. İslam da kadının görevlerinden biride temiz olmalıdır kocasının gördüğü yerlerini özenle temizledir. Bilinmesi gerekir ki güzelliği ve temizliği getiren şeyin en güzeli sudur. Devamlı güzel kokular sürmelidir kadın. Kadın kocasının yemeğini vaktinde ve dikkatli bir şekilde kocasına sunmalıdır. Kadın kocasının mallarını korumalıdır. İslam da kadın sır tutabilmelidir edindiği bilgileri kimseye söylememelidir eğer söylerse karşısındaki insana olan güveni sarsılır.

İslam da kadının hakları yükselişe geçmiştir ve özgürlük kadının nefsinin ve şeytanın isteklerini yerine getirmesi değildir. Daha çok onu yaratanın istediği gibi yaşamasıdır. Kadınlarda aynı erkekler gibi dünyaya gelir erkek gibi bir insan evladıdır ve şefkat hediyede araları ayrılmış olursa bu durumdan anne baba sorumlu olur.

İslam da kadın nasıl olmalı denildiği zaman kadın her anlamıyla hanımefendiliğini bozmalıdır. İslam da kadın güçlü sağlam dirayetli olmalıdır. İman sahibi olan insanlar yaşamlarını sürdükleri yerde aileleri veya arkadaş çevresinde edepli ahlaklı olmalıdır. Allah’ın beğendiği hoşnut olduğu güzel ahlak kurallarına uygun bir şekilde olmalıdır islam da kadın ve Kur’an’ın doğrultusunda yaşamaya devam eder.

2 Yorum
  1. […] nutfesiyle, kadının yumurtasının rahim içerisinde birleşmesini engelleyecek (böylelikle ilişki sırasında ve […]

  2. Sena Yılmaz 4 sene önce

    yazdıklarınız her iki taraf için de geçerli.keşke yazınızın başlığı farklı olsaymış.
    herkes İslam’da kadın nasıl olmalı diye yazı yazıyor,kitaplar yayımlanıyor fakat İslam’da erkek hakkında kimse konuşmuyor.yoksa erkeklerin üzerinde hiçbir sorumluluk yok mu?evet dersek Allah’ın ayetlerini inkar etmiş oluruz.bunun sosyolojik açıdan feci sonuçları var,erkek egemen topluluklar bunu farketmek istemese de..Yakın zamanda sizden “İslam’da Erkek” temalı bir yazı bekliyorum.Selamlar

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account