Dövme yaptırmak günah mı? Kalıcı makyaj günahmı? Hocam kalıcı dövme günahmı? Bu konuda çok soru soruluyor, açıklayayım. İki başlıkta bakacağız. Dövme caiz mi? ve Dövme abdest geçirirmi?

Dövme caiz mi?

Kur’an-ı Kerim bu konuya değinmemiştir. Ancak Peygamber efendimiz vefat ettikten sonra sahabelerin anılarından yazıya dökülmüş hadislerde dövme yaptırmanın lanetlendiği söylenmiştir. Hiç kimse cesaret edip yeterince bahsetmese de Peygamber efendimizden sonra islam dünyasında Halifelik ünvanı için siyasi çekişmeler yaşanmıştır. Bu nedenle yalnızca Kur’an-ı Kerim’i referans almalı, ona uymalıyız. Evet Kur’an bu konuya değinmemiştir ve dövme yapmak caizdir. Ancak İslam akıl ve mantık dinidir. Allah’ın yarattığı bedene / tasarıma muhalefet etmek, onu değiştirmek doğrumudur? Küpe konusuna bakarak bu durumu açıkalayabiliriz. Peygamber efendimizin küpe taktığını söyleyenler var ancak bu doğru değildir, söyleyenler ıspat etmelidir.

Peygamber efendimiz küpe takmamıştır ancak erkeğin küpe takmasını da yasaklamamıştır. O dönem yalnızca köleler küpe takıyordu ve bu onları köle olmayanlardan ayırt ediyordu. Yüzyıllar sonrasında küpe takan padişahlarımız olmuştur ancak hepsi de bir dava uğruna takmıştır. Fatih Sultan Mehmet “Ben İstanbul’un Fatih’i olacağım, bu davanın kölesiyim” diyerek açıklamıştır. Kanuni Sultan Süleyman ise “ben kâbe’nin kölesiyim” diyerek açıklamıştır. Yapılması ne tavsiye edilen, ne de yasaklanan bu iki davranış: küpe ve dövme yaptırmak, eğer bir dava’n var ise, bu hususta Allah’ı küstürmeyi göze alabiliyorsan, Allah katında açıklamasını yapabileceksen, senin için uygun görülmüş bedeni / tasarımı bozabilirsin, küpe de takabilir, dövme de yaptırabilirsin. Kalıcı makyaj konusuna da aynı şekilde bakmak mümkün.

Dövme abdest geçirir mi?

Tekrar İslam’ın akıl ve mantık dini olduğunu, böyle olduğu için 1500 yıldır ayakta kalarak bozulmadığını hatırlatalım. Öyleyse dinin yasakladığı veya buyurduğu herşeyin mantıklı bir açıklaması da vardır. Gusül abdesti neden farz’dır? Cinsel ilişki sonrası gusül abdesti almak neden zorunludur? Çünkü gözle görülmeyecek kadar küçük olan insan spermi vücudunuzun herhangi bir yerine yapıştığında hayatta kalabilecek sıcaklığa ulaşır. İnsan dölü içindeki sperm vücut ısısında 48 saat bozulmadan hayatta kalabilir ve bu 48 saat içinde kadının rahmine ulaşırsa gebelik gerçekleşir. Bu durum istenmeyen, hesapta olmayan gebeliklere de yol açar. Bugün bilim sayesinde bunu biliyoruz. Ancak 1500 yıl önce, ortada böyle bir teknoloji yokken Gusül abdesti farz kılınmış ve istenmeyen gebeliklerin önüne geçilmiştir. Gusül abdestinin amacı / mantığı budur. Farz olmasının sebebi derinin üzerine yapışan pislikleri ve spermleri temizlemektir. Derinin altını temizlemek değildir.

Özetle, dövme yaptırmak abdeste engel olmaz.

5 Yorum
 1. dövme yapmak günah değil 2 sene önce

  ulan dövme yapmanın neresi günah kanıtladınızmı hayır boş boş şeylere günah demeyin

  • Muhcu 2 sene önce

   Sen dini israildemi ingilteredemi ögrendin ***.. peygamber lanetlemisse demekki yapilmiyormus. illa kuranda yazmasi gerekmiyor. peygamber lanetlemisse yapilmaz. ****

 2. mücahit 2 sene önce

  Üsluba bak yorum yap yani???

 3. Muhcu 2 sene önce

  Peygamberimiz lanetlemistir dövmeyi.. yukardaki alim heralde yasar nuri öztürkten ögrendi dini. ne *** yiyen aciklama yapti.. derinin üstü cenuplukta yikanacak. ok diyelim. peki allahin sana verdigi vucudu degistirip ona isyan ermis olmaymisin ***** aciklayani.. hadi bunada bi mantikli aciklama yapsana.***

 4. Mirac 2 sene önce

  Bu zaman kadar hep haram dediler işte abdest geçirmez dediler Allah razı olsun icim rahatladı

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account