Kızlık Zarı’nın Asıl Amacı Nedir ?

İnsan vücudunda işlevini yitirmiş olmasına rağmen halen bulunan birkaç parçadan biridir. Tıpkı bir zamanlar sahip olduğumuz kuyruğumuzun zamanla yok olması ve kuyruk sokumu denecek kadar küçülmesi gibi. Kızlık zarı konusunda iki kesin nokta var.

İlki, kimin bakir / bakire olduğunun tahmin edilemeyeceği.
İkincisi ise kimin bekareti önemseyip, önemsemediğinin tahmin edilemeyeceği.

Bilimsel tanımına geçmeden evvel eleştirisine bakalım. Ne yokluğunu eleştirmek insancadır, ne varlığını kınamak. İkisi de bireysel tercihtir ve başkalarını ilgilendirmeyecek kadar özel hayata dairdir. Cinsiyet üzerinden faşizm tasarlamakta kullanılması ilkellikten öte hayvanlıktır.

Kızlık zarı vaginanın girişinde, 1.5 santimetre kadar içerdedir. Bu nedenle kolayca zarar görmez. Bisiklete binme, cinsel organın dışardan kaşınması gibi durumların zarın zarar görmesine yol açması mümkün değildir.  Zarın esnekliği kadından kadına farklılık gösterir. Ayrıca adet kanamasının akmasını sağlayan delik bazen olmayabilir ki bu durum ilk adet sırasında kanın dışarı akamaması nedeniyle sorunlara yol açabilir. Bazen de o kadar büyük olabilir ki ilişki de ya da muayenede saptanması zorlaşır. Benzer şekilde esnek ve damarları az olan zarlarda kanama olmayabilir. Bu kanamanın olmamasının toplumsal olarak yarattığı sorunlar düşünüldüğünde, hele de bunun genç kızların ölümüne bile yol açtığı bilindiğinde tüm bunları bilmenin önemi anlaşılır. Her 1000 kadından 1’i kızlık zarı olmadan doğmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kadınların yarıya yakınında ilk cinsel ilişki sırasında kanama olmamaktadır.

Kızlık Zarı çeşitleri aşağıdaki gibidir:

kızlık zarı çeşitleri

Anüler Hymen (yuvarlak halka): Kızlık zarı yuvarlak halka şeklinde olup ortasında yine halka şeklinde bir delik bulunur. Ortadaki delik çok büyük bir penisin veya penis ile aynı etkiyi gösteren bir maddenin (örneğin dildo) geçişine rağmen zar yırtılamayabilir. Bu durumda “esnek zar” tabiri kullanılır. En sıklıkla görülen hymen şeklidir(%60-95 oranında)

Kresentrik Hymen (yarımay): Zar yarımay şeklindedir. Üst kısımda zar daha incedir veya hiç yokken arka kısımda belirgindir. Görülme sıklığı %3.5 ile %20 arasında değişmektedir. Bu tür zarlar genelde ilişki sırasında yırtılmaz.

Septalı Himen (ara bölmeli): Kızlık zarının orta kısmında boşluğu bölen, zara ait ara bir doku parçası vardır. Görülme sıklığı %1.5-5 arasındadır.

Kribriform himen (çok delikli, kalburumsu): Hymenin ortasında tek değil birden fazla delik vardır. Bu görüntüsü ile adeta bir “kalbura” benzer. Görülme sıklığı %1’den daha azdır.

İmperfore himen (deliksiz): Hymenin ortasında delik yoktur ve vajina girişi tamamen kapalıdır. 2000 kızın birinde görülen bir durumdur. Bu zara sahip kızlar hiç adet kanaması görmezler. Normal şekilde gerçekleşen kanama vücut dışına atılamaz ve hymen arkasında vajina içinde birikir. Oldukça ağrılı bir durumdur ve mutlaka cerrahi bir işlemle açılması gerekir.

Mikroperfore himen (Küçük delikli): Zarın ortasındaki delik çok küçüktür. Adet kanaması olur ancak oldukça ağrılıdır. Bazen cerrahi müdahale ile açılması gerekebilir.

Multipar himen (Doğum yapmışlarda bulunan): Normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğuma bağlı yırtılır ve geriye kalan kısımlar “karinkül (hymen artığı)” olarak adlandırılır.

 

Kızlık Zarı (Hymen) Amacı:

Kız çocukları henüz daha küçük bir bebek veya çocukken dış dünyanın mikroplarından sadece 5-6 cm uzak olan karın içindeki steril ortam kızlık zarı tarafından korunmaktadır. Kızlık zarı olmasaydı küçük yaşta kakasını ve çişini altlarına yapmaları veya bilmeden vajinalarına parmaklarıyla dokunmaları bu çocuklar için büyük tehlike teşkil edecekti. Karın zarına ulaşabilecek mikroplar ciddi sorunlara yol açacağından birçok kız çocuğu ergenliğe bile ulaşamadan ölecekti. Bu bakımdan kızlık zarı kadının genital bölgesini dış etkenlere karşı koruyan bir engeldir ve bu amaçla yaratılmıştır. Fakat bizim toplumumuzda dahil olmak üzere bir çok toplumda kızlık zarı bekaretin, el değmemişliğin simgesi olmuştur. Hatta kızlık zarı namus anlamına gelmekte ve kızlık zarını yitirmiş kadınlara kötü gözle bakılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde bu tarz düşünceler değerini yitirdiği için kızlık zarı sorun olmamaktadır. Bizim ülkemizde ise yeni yeni değişmekle birlikte gerdek gecesi kızın kanaması gerekli olduğu gibi bir düşünce bile bazı kesimlerde vardır. Bu sebeple olsun, çevresel faktörler olsun, psikolojik baskılar olsun kadını hem olumsuz yönde etkilemektedir.  Sanki bunu kız tek başına yapıyor…

Kızlık zarı Türkiye’de, esas vücudunda taşıyan kişi haricinde herkesin üzerinde söz sahibi olduğu şey. Baba, anne, kardeş, dayı, amca, hala, koca, mahalledeki teyzeler… Aslında eğer mümkünse doğuştan alınması gereken fazlalık. Her yeni doğan çocuğa bir parmak at, sonra ne namus cinayeti, ne saçma sapan ayrılıklar. Aslında bekaret cinsiyet dışı bir kavramdır. Yani bekaret kadın erkek için farketmez. Öyleyse:

– erkekler neden illa da bakire kız isterler?
– eleştiriye tahammülleri yoktur da ondan.

Yani türkçesi “namusölçer” olarak da tdk ya bağışlanabilecek bu kelime, türk kadınının kollektif şuuraltında yarattığı travma sonucu, günümüzde her 2 türk kadınından birinin orgazm bozukluğu çekmesinin müsebbibidir. Kadının beyin zarına değil vajina zarına kurban olan yassı beyinlerin ata sporu olan gerdek ertesi, bir de övünüle övünüle çarşafta sallandırılır kadının bekareti. Hiç önemli değildir o lekenin alt metni… Neleri oraya kadar saklayıp neleri orada teslim ettiği… Mahreme bu kadar önem veren şarklı zihniyetin en büyük çelişkisidir bu: “az önce becerdim, temiz çıktı ; bu da kanı… ” Oldu olacak bekaret kemeri icad edip farklı modellerde üretelim. Hatta marka isimleri şunlar olabilir; versadece, kilit-oris, zincirlikuyu vs.

Bir adamın 30 yaşına kadar sıçmayarak bokunun önce kömüre, sonra elmasa dönüşeceğini düşünüp mutlu olmasıyla, 30 yaşına kadar bi adamla sevişmemiş kadının bekaretini kocasına sakladığının verdiği gurur hastalığı aynıdır. Bir arkadaşım bu durumu itiraf etti geçenlerde. Evet maalesef o da bekaretine zarar gelmesin diye anal seks yapıyormuş. Hem de 14 yıldır!. Sonra ona erkeklerde bekaretin olmadığını, bu durumun kadınlara has bir şey olduğunu, götünü siktirmeyi artık bırakması gerektiğini tane tane anlattık.

 

Cemal Süreya’nın nü şiirinde şöyle anlatılır.

önü
kapalıçarşı;
arkası
mısırçarşısı.

 

20 yaş dişlerinin gelecek dönemlerde kaybolacağını söylüyor bilim insanları, bir işlevi ve anlamı olmadığı için. Darısı o anlamsız zarın başına diyorum.

2 Yorum
  1. Nermin Ak 3 sene önce

    bekaret sadece kadında mı var, erkeğin bekareti yok mu? onlar dilediği kadar dilediği haltı yiyebiliyor mu? çok iyi bir yazı olmuş. umarım insanlar yeterince ders çıkarır.

  2. Beanu 3 sene önce

    Kadinlarin kizlik zari nedense hep erkekleri ilgilendiriyor.guzel yazi olmus

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account