lucid dream nedir lüsid rüya nasıl yapılır

Lucid Dreaming (Lüsid Rüya) Nedir?

Kabaca uyku halinde görülen rüya’nın farkında olmak ve olayları kontrol edebilmektir. Çoğu zaman Rem Uyku esnasında gerçekleşir. Bunu isteyerek yapmak mümkündür, kendiliğinden de gerçekleştiği olur. Lucid Rüya’nın varlığı ilk kez Frederik van Eeden tarafından dillendirilmiştir. Eğer Lucid Rüya ‘da olduğunuzdan şüpheleniyorsanız kitap okumaya karar verir. Kitabı rüyada var eden de okuyan da beyindir ancak beyin aynı anda ikisini yapamaz. Yani hem kitabın varlığını hayal edip / yazıp hem de aynı anda okuyamaz. Rüya’nın bir çok açıklaması var, özellikle Sigmund Freud ‘un “Düşlerin Yorumu” kitabı oldukca tatmin edicidir. Ancak emin olabileceğimiz nokta, rüya sırasında bilinç uyumakta, bilinçaltı ise uyanıktır.

İnsanın bilinci ve bilinç altının karşılaşması mümkün değil çünkü rüya hali bilincin temizliği, çözemediklerini çözmesi, altından kalkamadığı konuları ise bilinçaltına süpürmesi halidir. Hipnoz ‘da bilinç uyur haldedir, yalnızca bilinçaltı konuşur. Ağır anestezi altında kendi ameliyatını izleyen insanların yaşadığı ise daha çok Astral Seyahat ‘a benzetilir çünkü bilinçaltı uyumaktadır. Bilinç ve bilinçaltı yalnızca Lucid Rüya sayesinde karşılaşabilir. Rem Rüya halinde size ne kadar “gerçek gibi” gelirse gelsin, uyandığınızda banttan izlediğiniz bir film gibi hatırlarsınız. Ancak Lucid Rüya, tam anlamıyla orada olmak / hissetmek / müdahele etmektir.

Lucid Dreaming Tarihi

Lüsid Rüya modenr bir keşif değildir. İnsanlar 5. Yüzyılda “Berrak Rüya” adını koymuşlardı ancak son 20 – 30 yıldır incelenmeye başlandı. Milattan sonra 415 yılında Aziz Agustin (St. Augustine) tarafından yazılan bir mektupta “Berrak Rüya” olarak bahsedilmiştir. Mektupta şöyle diyor. “Bilinç uyuyor, Bilinç Altı rüyada yeni bir dünya yaratıyor ve bilinç bu dünyanın içinde uyanıyor.” 8. Yüzyılda Tibet’li Budist’ler Lucid Dreaming’i, bilinci korumak için yoga olarak uyguluyordu ve emin olunuz, onların teknikleri bugün uygulananlardan çok daha etkili. Tibet Ölüler Kitabı’na göre (Tibetan Book of the Dead) bu yıllarda yaşamış Yogi’lerin rüyalarında tam kontrolü vardı. Aynı yıllarda Hindistan’da da çok başarılı deneyimler gerçekleşmiş. Hatta yöntemlerinin diğerlerinden bir farkı var; rüya içine uyanmak değil “bilinci koruyarak uykuya dalmak” Bir kaç yüzyıl sonra İspanyol / Endülüs’lü Sufi Ibn El-Arabi Duru Görü’den bahseder. Kendisinden bir sonraki kişi ise St. Thomas Aquinas.

19. Yüzyılda rüyalar artık yer altındaki ölülerin diyarı ve/veya yaratıcının mesajları olarak değil, insan beyninin bilinçsiz olarak ürettiği an’lar olarak görülmeye ve araştırılmaya başlandı. Lucid Rüya tarihinin önemli bir figürü Marquis d’Hervey de Saint-Denys dir (amma uzun ismi var). Kendisi 13 yaşından itibaren hayallerini kaydetmiş bir öncüdür.

Lucid Dreaming ispat edilebilir mi? Evet, ilk olarak bilim adamı Stephen LaBerge ve ekibi tarafından kanıtlandı. Uyuduğunuzda kaslarınız, kendinize zarar vermenizi engellemek için geçici felç halindedir. Gözkapaklarınız dahil. Ancak göz kaslarınız hariç. LeBerge, kanıt için ilk olarak kendisini kullandı. Ekibinden, kendisi rüya halindeyken göz hareketlerini kaydetmesini istedi. Uyudu ve rüya kontrolünü ele aldı. Uyandığında göz hareketlerini ekibine söyledi. Kaç kez sağa, kaç kez sola baktığı sıralaması dahil birebir tutuyordu. Berrak Rüya kanıtlanmış oldu.

1867 yılında 20 yıllık deneyimini, belgelerini ve kitaplarını yayınlayan Marquis d’Hervey de Saint-Denys, hemen herkesin bunu başarabileceğini kanıtlayan ilk kişi oldu. Kitaplarında; rüyada olduğunu anlama, rüyayı kontrol etme yöntemlerini açıklar.

1900’lü yıllarda psikoloji tarihinin en iyi bilinen isimlerinden Sigmund Freud ‘un “Interpretation of Dreams” kitabı yayınlandı. Şaşırtıcı gelebilir, Freud kitabında lucid rüyadan hiç bahsetmedi, ama bir kaç yıl sonra bir paragraf ekleyerek aslında rüyaların kontrol edilebileceğini anlatmaya başladı.

Bir sonraki adam “Frederik Willems Van Eeden” ilk kez Lucid Dreaming terimini kullanmıştır. 1898 – 1912 yılları arasında toplanan bilgileri ve raporları 1913 çıkışlı “The Bride of Dreams” kitabında yayınlamış ve Psişik Araştırma Derneği’ne (Society for Psychical Research) sunmuştur.

Lucid Rüya ne kadar gerçektir? Neredeyse gerçek ile aynıdır. Görülür, duyulur, hissedilir. Son birkaç yıl içinde yapılan teknolojik gelişmeler olağanüstü olmuştur, beyin dalgalarını ölçebilen tıbbi cihazlar sayesinde zihin ve beden egzersiz tekniklerinde ciddi bir artış olmuştur. 1950 yılına dek bilim adamları bu durumun basit bir dünyadan çekilme / dinlenme hali olduğunu düşünüyorlardı. Ancak 1952 yılında yoğun uyku ile ilgili araştırmalar başladı. Bu uyku hali basit bir homojen / stabil bir durum gibi görünüyordu fakat aşamalar ile sınıflandırıldı. Her biri farklı fizyolojik durumu işaret ediyordu. REM uyku aşamasında uyandırılan insanlar rüyaların hemen hemen tamamını hatırladı. NRem periyodunda uyandırılan insanlar rüyalarını nadiren hatırladı. Bu keşif büyük bir atılım olmasına rağmen önemli sorular halen cevapsız kaldı. “Rüyaların süreleri nasıl uzatılabilir?”

1974 yılında Patricia Garfield konuyla ilgili en iyi eserlerden biri kabul edilen “Lucid Dreaming” adında bir kitap yayınladı. Bu kitap Stephen LaBerge için ilham oldu. 1977 yılının Eylül ayında, Stephen LaBerge psikofizyoloji ile ilgili bir doktora programının bir parçası olarak bu konuyu incelemek istedi ve Stanford Üniversitesi’ne başvurdu. Talebi kabul edildi ve üzerinde çalışmaya başladı. Hızla Stanford Uyku Laboratuvarında çalışmalarına başladı ve Dr Lynn Nagel bu çalışmalara eşlik etti.

Herkes Lucid Rüya Görebilir mi?

Evet herkes yapabilir. Bazen sadece kendiliğinden olur ama bu periyod yıllara dağılmıştır. Bu zaman aralığını kısaltmak için pratik yapılabilir. Teknikler uygulanabilir ve başarabilirsiniz. Bazı insanlar deneyerek çok kolay başarabilir. Bunu gitar çalma yeteneğine benzetebilirsiniz. Beyin nöronlarınız arasındaki bağlantı yolları veya yetişme tarzınız, zihin yapınız, her ne derseniz diyin, bazen sadece olur. Başarmak için egzersizi kolaylaştıran elektronik cihazlar ve yüksek kaliteli arkaplan müzikleri vardır ancak bu seçenekler yalnızca erkekler içindir.

Lucid Rüya Güvenli mi?

Evet güvenlidir, sadece rüya görmektesiniz. Duygular ve düşünceler beyindeki sinyallerden ibarettir. Lucid Rüya’da elinizi yakar ve belki acı hissedebilirsiniz ancak uyandığınızda elinizde bir hasar görmeyeceksiniz. İlgi çekici kısmı budur. Rüyada ölünce gerçekte de ölürmüyüm? Hayır, bu mümkün değil.

Gerçek Hayata Ne Etkisi Olur?

Pozitif yönden bakılınca, bu yöntem ile korkularınızı tamamen aşabilirsiniz. Tekrar edelim, bilinç ve bilinçaltının yüzleşebileceği tek yöntem Lucid Rüya’dır. Hiçbir psikoloğun / doktorun / ilacın yapamadığı kadar sizi iyileştirebilir. Varsayalım yükseklik korkunuz var ve bunu aşkam üzere Lucid Rüya egzersizleri yapıyorsunuz. Başardığınızda kendinizi oldukca yüksekte, ince bir ipin üzerinde hayal edebilirsiniz. Hiçbir zarar görmeyeceğinize emin olduğunuz bir yerde bunu denemek mümkün. Eğer deneyecek olursanız yükseklik korkunuzu aşabilirsiniz, çünkü Lucid Rüya deneyimleri hem bilince hem de bilinçaltına kaydedilir.

Uyurken hayatımızın en az %30’unu harcamaktayız. Bu kısmı da yaşayarak değerlendirebilirsiniz.

Lucid Rüya Zararları

 • Gerçek hayattan sıkılma, Lucid Rüya‘ya bağımlı olma.
 • Beynin çok hızlı bir şekilde yorulması. (Malum, koca bir evren oluşturuyor ve içerisinde yaşıyorsunuz.)
 • Metabolizma yavaşlığı. (Aşırı yorgunluk )
 • Psikolojik bozukluk. (Gerçek hayat ile rüyayı ayırt edememe sorunu. .)
 • Uykusuzluk.

 

Lucid Dreaming (Lucid Rüya) Teknikleri

Teknik 1

Basit bir yöntemdir ancak biraz zaman alabilir. Yatmadan önce tuzlu yiyecekler yiyip bünyenin susamasını sağlayın. Bir bardak suyu başucunuza koyup uyumadan önce “ne olursa olsun bu suyu sabaha kadar içmeyeceğim” diye kendinize söz verin / yemin edin. Bu sözü uykuya dalana kadar sürekli tekrarlayın. Dua etmenin veya bir sözü tekrarlayarak uyumanın lüsid rüyaya bir etkisi yoktur ancak bu işlem iki temel ayağın üzerinde yapılıyor. Birincisi fizyolojik ihtiyaç, beynin merkesi kast sistemi (temel ihtiyaçları bilince gönderen merkez) ve ikincisi, ettiğiniz yeminden dolayı duygusal kısım (EQ). Çoğu insan ilk gece rüyasında suyu içtiğini görür. Kendinize verdiğiniz telkin (yemin) orada harekete geçer “bu suyu içmeyeceğine yemin etmiştin” ve ardından bilinç buna cevap verir “yeminini bozmadın çünkü bu bir rüya” tebrikler. Rüyada bilincinizi uyandırdınız.

Teknik 2

Dolaylı teknik döngüleri ve uyandıktan hemen sonra ayrılma denemelerini içerir. Eğer hemen ayrılma başarısız olursa bir dakika boyunca çeşitli tekniklerden oluşan bir döngüye girilir ve tekniklerden biri işe yarayıp bedenden ayrılmayı sağlayıncaya kadar süreç devam eder. Genelde sonuç almak için düzgün yapılan 1 ilâ 5 deneme yeterlidir.

Aşağıda anlatılan teknikler hem öğle şekerlemesinden kalkarken hem de gecenin ortasında uyandığınızda mükemmel işe yarar.

 

Teknik 2 Adım 1: 6 Saat Uyuyun ve Alarm ile Uyanın

İşiniz olmadığı ya da erken uyanmak zorunda olmadığınız bir günden önceki gece normal saatinizde yatağınıza gidin ve alarmı en az 6 saat uyuyabileceğiniz şekilde kurun. Alarm çaldığında kalkıp bir bardak su içmeli, tuvalete gitmeli ve bu yönergeleri tekrar okumalısınız.

 

Teknik 2 Adım 2: Tekrar Uyurken Bir Amacınız Olsun

3 ilâ 50 dakika arası uyanık kaldıktan sonra tekrar yatağa dönün ve dikkatinizi uykunuzu takip eden doğal uyanmalarda bedeninizi terk etmek ve eylem planınızı gerçekleştirmek için dolaylı teknik döngülerini nasıl uygulayacağınız üzerinde yoğunlaştırmalısınız. Bunu takip eden tüm uyanmalar doğal olarak gerçekleşmelidir. Eğer odanın içi çok aydınlıksa özel bir uyku gözlüğü takabilirsiniz. Eğer gürültülüyse kulak tıkacı kullanın.

lucid rüya erteleme yöntemi

Aynı zamanda bedeninizi fiziksel olarak hareket ettirmeden nasıl uyanmayı deneyeceğinizde odaklanın. Bu elzem bir şey değil ancak dolaylı tekniklerin etkisini büyük ölçüde arttıracaktır.

Şimdi 2 ilâ 4 saat arası uyuyun ve bu zaman zarfında doğal olarak uyanırsanız, durumu avantaja çevirin. Bu durum sandığınızdan daha sık gerçekleşiyor. Her bir denemeden sonra başarılı olsanız da olmasanız da uyanıp tekrar deneme niyetiyle uyumalısınız. Bu yöntemle tek bir sabah bile birçok deneme yapabilirsiniz.

 

Teknik 2 Adım 3: Uyanır Uyanmaz Ayrılın

Her bir uyanışınızda hareket etmemeye ya da gözlerinizi açmamaya çalışın. Bunun yerine hemen bedeninizden ayrılmaya çalışın. Dolaylı tekniklerdeki başarının %50’si bu ilk adım ile gelir. O kadar kolay bir adım ki insanlar işe yarayacağından emin olamıyorlar.

lucid rüya görme teknikleri

Bedeninizden ayrılmak için basitçe kalkmaya, havalanmaya ya da yataktan yükselmeye çalışın. Bunu bedeninizle yapmaya çalışın ancak fiziksel kaslarınızı oynatmayın. Bunun tamamen normal bir fiziksel hareket gibi hissettirdiğinden emin olun. O an geldiğinde bunu nasıl yapacağınız hakkında çok fazla düşünmeyin. Uyanıştan sonraki ilk anlarda bir şekilde, her nasıl yapabiliyorsanız, inatla vücudunuzdan ayrılmaya çalışın. Yüksek ihtimalle bunu nasıl yapacağınızı içgüdüsel olarak anlayacaksınız. En önemli şey çok fazla düşünmemek ve uyanışın ilk anlarını kaçırmamak.

 

Teknik 2 Adım 4: Ayrılmak İçin Döngüsel Teknikler

Eğer anında ayrılamadıysanız (ki bu 3 – 5 saniye sonra belli olur) hemen oracıkta size uygun olduğunu düşündüğünüz 2 – 3 tekniği daha deneyin. Bu tekniklerden en az biri mutlaka işe yarayacaktır. Bu olduğunda tekrar ayrılmayı deneyebilirsiniz. Aşağıdaki beş teknikten 2 – 3 tanesini seçin ve uyanış sırasında bunları kullanın:

Dönme
3 ilâ 5 saniye boyunca başınızdan ayaklarınıza kadar olan eksende herhangi bir yöne mümkün olduğunca hızlı biçimde döndüğünüzü hayal edin. Eğer hiçbir şey hissetmiyorsanız başka bir tekniğe geçin. Eğer gerçek ya da hafif bir dönme hissi duyarsanız dikkatinizi bu tekniğe yoğunlaştırarak daha enerji dolu biçimde dönmeye çalışın. Dönme hissi stabil ve gerçek bir hal aldığında bunu bir başlangıç noktası olarak alıp tekrar ayrılmayı denemelisiniz.

Yüzme tekniği
3 ilâ 5 saniye boyunca yüzdüğünüzü ya da kollarınızla yüzme hareketleri yaptığınızı hayal edin. Her ne olursa olsun mümkün olan en gerçek biçimde hissetmeye çalışın. Eğer bir şey olmazsa farklı bir tekniğe geçin. Eğer yüzme hissi oluşursa başka bir tekniğe geçmenize gerek yok. Onun yerine oluşan hisleri derinleştirin. Bunu takiben gerçek suda yüzme hissi duyacaksınız. Bu, fazda (lucid rüya ve beden dışı deneyim) olduğunuz anlamına gelir, yani zaten fazdayken ayrılmanıza gerek yoktur. Ancak suda yüzüyormuş gibi değil de yatakta olduğunuzu hissediyorsanız bir ayrılma tekniği uygulamalısınız. Yüzme hislerini bir başlangıç noktası olarak kullanın.

Görselleri gözlemleme
Gözlerinizi kapatmadan önce boşluğa 3 – 5 saniye boyunca dikkatle bakın. Eğer hiçbir şey olmazsa başka bir tekniğe geçin. Eğer herhangi bir görüntü görürseniz, görüntü daha gerçekçi bir hal alana kadar dikkatle bakın. Gerçekçi bir hal aldığında ise hemen o anda bedeninizden ayrılın ya da görüntünün sizi çekmesine izin verin. Görüntüye odaklanırken tüm detayları gözden geçirmemek önemli çünkü öyle yaptığınız takdirde görüntü uçup gidebilir. Resme baktıkça, resim daha gerçekçi bir hal alacaktır.

El görselleştirmesi
3 – 5 saniye boyunca ellerinizi gözünüze yakın bir şekilde tutarak birbirine sürttüğünüzü hayal edin. Ne olursa olsun hemen önünüzde hissetmeye, görmeye ve hatta birbirine sürtme sesini duymaya çalışın. Eğer bir şey olmazsa farklı bir tekniğe geçin. Yukarıdaki hislerden biri oluşmaya başlarsa o tekniğe bağlı kalın ve gerçekçi bir hal alıncaya kadar yoğunlaşın. Daha sonra bu tekniğin sizde uyandırdığı hisleri başlangıç noktası olarak kullnarak bedeninizden ayrılmaya çalışın.

Hayali kıpırdama
Ellerinizi ya da ayaklarınızı 3 – 5 saniye boyunca hareket ettirmeye çalışın. Hiçbir koşulda kaslarınızı oynatmayın ya da hareketin kendisini hayal etmeyin. Örneğin yoğun biçimde aşağı ve yukarı hareket etmeye çalışın, sağa ve sola hareket edin ve devam edin. Eğer hiçbir şey olmazsa başka bir tekniğe geçin. Eğer hafif ya da yavaş bir gerçek hareket hissi oluşursa dikkatinizi bu teknikte toplayın ve hareket aralığını mümkün olduğunca arttırmaya çalışın. 10 santimetrelik bir hareket aralığına ulaştığınızda tekniğin sağladığı hisleri bir başlangıç noktası olarak kullanarak hemen bedeninizden ayrılmaya çalışın.

Her bir deneme için yapmanız gereken şey, her birinde 3 – 5 saniye harcayacak şekilde bu tekniklerden 2 ya da 3 tanesini denemek. Bu, dolaylı teknik döngülerini oluşturur. Dolaylı teknik döngülerinde kişi hangi tekniğin işe yaradığını anlamak için bir dakikalık bir süreçte peş peşe birkaç teknik dener. Bir denemede 2 – 3 tekniği en az 4 döngü uygulamak çok önemlidir. Deneme süresi ise toplamda bir dakikayı aşmamalıdır.

Örneğin tüm süreç şu şekilde işleyebilir: bir fazcı (lucid rüyayı ve beden dışı deneyimi deneyen kişi) 23.30’da yatağa gidip alarmını sabah 6 için kurar; 6’da uyanır ve tuvalete gider, biraz su içer ve faz için ilgi çekici bulduğu eylem planlarını ve dolaylı teknikleri hatırlar (örneğin aynaya bakmak ve Mars’a uçmak gibi); bir daha uyandığında faza girme niyetiyle 6.05’te tekrar yatağa girer; 7.35’te (veya doğal uyanma ne zaman gerçekleşirse) beklenmedik bir biçimde uyanır ve hemen orada bedeninden ayrılmaya çalışır; 3 – 5 saniyede ayrılamazsa dönme hareketlerini yapmayı dener ancak o da 3 – 5 saniyede işe yaramaz; bu kez fazcı yüzme tekniğini uygular ancak o da 3 – 5 saniyede işe yaramaz; hayali kıpırdanmayı dener ama o da 3 -5 saniyede işe yaramaz.

Fazcı tekrar dönme hareketini, yüzme hareketini ve hayali kıpırdanmayı her birine 3 – 5 saniye ayıracak biçimde denemeye devam eder; üçüncü döngüde beklenmedik bir şekilde dönme hareketi işe yarar, dönme hissi oluşur; fazcı bu tekniğe devam ederek mümkün olduğunca hızlı dönmeye çalışır ve dönme hissini kullanarak bedeninden hemen orada ayrılır ve aynaya koşar, etrafındaki nesnelere dokunur ve hislerini kuvvetlendirir; aynaya bakar ve konum değiştirme tekniğini kullanarak kendini Mars’ta bulur ancak beklenmedik bir biçimde bedenine geri döner; bedenine döner dönmez tekrar ayrılmayı denese de işe yaramaz; bir daha uyandığında Mars’ta daha uzun süre kalma niyetiyle tekrar uyur ve süreç böyle devam eder.

Yukarıdaki tekniklerden size en doğal gelenleri uygulayın ve kendinizi yeni bir evrene açın: lucid rüya ve beden dışı deneyim!

lüsid rüya görme teknikleri

Günlük 10 ilâ 30 dakika ayırıp bu teknikleri ve prosedürü denerseniz methodu hatırlarsınız ve daha iyi çalışır. Bu sayede uyandığınızda faza geçme başarınız da artar.

Rüyada bilinçli olma durumu da bir faz deneyimi olarak karşımıza çıkar. Eğer uyuduğunuzun ve rüya gördüğünüzün farkındaysanız, bu fazda olduğunuz anlamına gelir. Bu yüzden de eylem planınızı uygulamaya koymalı ve fazı stabilize etmelisiniz. Eğer bilinçli rüya durumu ortaya çıkarsa, bu uyandığınızda uyguladığınız teknik döngülerin bir yan etkisi olabilir. Bu yan etki oldukça sık görülür – buna hazır olun.

Eğer fazdaki hisleriniz (lucid rüya ve beden dışı deneyim) gerçekçi değilse (iyi göremiyorsanız veya bedensel hisleriniz uyuşuyorsa), çevrenizdeki her şeye dokunmaya çalışın ve nesnelerin detaylarına yakından bakın. Bu size daha gerçekçi bir deneyim sunacaktır. Aynı aktiviteler, bedene dönüşün ilk semptomları görüldüğünde (örneğin her şey sönükleştiğinde) faz halini korumak için de yapılmalıdır.

 

Teknik 2 Adım 5: Denemeden Sonra

Başarılı olsun olmasın her bir denemeden sonra bir sonraki uyanışınızda bedeninizi terk etmeyi tekrar denemek için (lucid rüya görmek için) tekrar uykuya dalın. Bu sayede bir günde bedeninizi sadece terk edebilecek hale gelmekle kalmayacak, aynı zamanda ilk günden birden fazla lucid rüya görebileceksiniz.

En başarısız denemeniz bile bir dakikadan fazla sürmemelidir. Eğer o zaman periyotunda hiçbir şey olmazsa o denemenin sonuçlarını zorlamak yerine uykuya dönüp bir sonraki uyanışı yakalamak çok daha etkilidir.

lucid dreaming teknikleri

2 Yorum
 1. Mustafa 2 sene önce

  Admin mal mısın yazıya lucid rüya ile başlayıp astral Seyehat ile devam etmişsin, Lucid rüyada ruhun vücuttan ayrılması gibi bir durum söz konusu değil okurken deli oldum.

  • Yargo 2 sene önce

   Bilim İslam platformu yazarların bağımsız olarak yazdığı bir platformdur. Yani tek bir admin, tek bir yayıncı, tek bir yazar yok, onlarca yazar var. Bu yazı da Virgin Mary adlı yazara aitdir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account