İslam peygamberi Muhammed’in gerçekleştirmiş olduğuna inanılan ama aslında zerdüştün LSD kafasıyla gerçekleştirdiği hadise.

Miraç meselesinin kökleri aslen Zerdüştlüğe dayanır. Şöyleki; ortadoğu dinlerinin hemen hepsinde, özellikle üç semavi dinde zerdüştlükten izler görülür. Üstelik bunların bizzat kaynağı Zerdüştlüğün kutsal kitabı Avesta’dadır. Yani kendi yorumlarını katarak direk kendi kaynaklarına geçirmişler. İslam yorumcuları bu kitaptan İslam adına epey pay çıkartmışlardır (semavi din olmamasına rağmen)

Mesela islami teorisyenlere göre Ahura mazda tek tanrıdır ve zıtlıkların yaratıcısıdır. Zerdüşt her şeyin yaratıcısı olan, insanlara iyilik yapan tek tanrının, yani hürmüzün (ahura mazda oluyor kendileri) peygamberidir. Hürmüz tarafından zerdüştün kendisine din vahyedilmiş ve o da halka vaazlarda bulunarak dinini aktarmıştır, tıpkı semavi dinlerde İbrahim ve Musanın Allah ile Muhammedin de hirada Cebraille konuştuğu gibi. Zerdüşt Pers Politeizmini Monoteizme doğru kaydırmış ve kutsal ahlak kurallarını koymuştur.

İslami yorumlara göre ilk etapta tek tanrılı bir din olan Zerdüştlük, Sasaniler devrinde düalist bir özellik kazanıyor. Bu yorumlara göre başlangıçta Ahura Mazdanın sıfatları olarak kullanılan kelimeler daha sonra özel isim olarak algılanmış, akabinde başka tanrılar ortaya çıkmıştır.

Zerdüştün Peygamber Avestanın da kutsal kitap olduğunu ileri süren İslam yorumcuları Avestada Muhammed ile ilgili bir müjde aramışlar ve bulmuşlardır. Bu nevrozlu ruh hastaları domateste Allah yazıyor, Allah diye ağlayan karpuz, Muhammed diye cezv olan antep fıstığı vasıtasıyla Allah’ı peygamberi kanıtlamaya çalışanlarla aynı zihniyette sürekli karşı argümanlara dayandırarak kendilerini orgazm etmekteler. Zerdüşt inancında tüm tarih üç bölüme ayrılır ve her bölüm dört bin yıldır. Her bölümün sonunda bir saoşyant (zerdüştlükte kıyamet vakti beyaz at üstünde elinde kılınçla otaya çıkacak kurtarıcı. Tam karşılığı olarak islamda mehdi, hinduizmde kalki, islam dışı ehl-i kitapta (tevrat, incil) mesih ile bağdaşır) ortaya çıkar. En son Saoşyant da gelecek ve ardından kıyamet kopacaktır. Yasht (zerdüşt ilahileri veya ayetleri) 13, 28, 129’da putları kıracak olan Saoşyant adında biri ve astuat-eratanın geleceği haber verilir. İslami yorumlara göre Saoşyant alemlere rahmet anlamına gelir ve İslam peygamberi Muhammedi anlatır. (Muhammedin de geleceği müjdelenir) Astuat-erata ifadesi de bütün halkları tutan veya bir araya getiren yani ümmetçilik anlamında Muhammed ile ilişkilendirilir.

Vendidad ve yashtta zerdüştün kendinden sonra ortaya çıkacak nesebi olduğu söylenir. Bir kadının kansava gölünde yıkanacağı ve gebe kalacağı vaat edilen peygamberi Astuat-Erata yani Saoşyantı doğuracağı anlatılır. İslami yorumcular bahsedilen kansava gölünü kevser ile bağdaştırırlar mesela.

Başka örnekler olarak zerdüştün annesi 15 yaşında ve bakire iken bir ışık hüzmesi ziyaretine gelir ve sonrasında hamile kalır. Bakire Meryeme ne kadar benziyor değil mi? İsanın su üzerinde yürümesi hadisesini de ilk olarak Zerdüşt gerçekleştiriyor, mesela sırat köprüsünün kökü de burada görünüyor gibi. Zerdüşt inancında cennet ve cehennem arasında bulunan Sinvat, diğer adıyla Çinvat köprüsü vardır. Cehennemden sonra bu köprü üstünden cennete geçiş yapılır. Son olarak Miraca gelelim. Evet arkadaşlar doğru bildiniz bingo! Bunu da Avestada görüyoruz. Zerdüşt kendisi miraca çıkıp cennet ve cehennemi görmüş dinin tanrısı Ahura Mazdanın huzuruna kabul edilmiş. Birebir görüşmeler ve değerlendirmeler yapmışlar, bir kaç altılı ganyan ve iddaa tüyosu kapmış semte dönmüş , Muhammed de aynı şekilde Miraca Burak isimli ne idüğü belirsiz bir katır (tofaşın efsane kuş serisinin burak bineğinden esinlenerek üretildiği söylenir) vasıtasıyla göğe yükselip Mescid-i Aksa ve Mescid-i Haram semalarında bu katırla yanlamanın tadına varmış, sayısal loto için bir kaç sayı, kpss sınav sorularını ve öss cevap anahtarlarını, namazın ve orucun farzını kapmış üstatları İsa ve Musa ile kovaya çöküp iki kapak daha aldıktan sonra yurda geri dönmüş. Şöyle bir ayrıntı vereyim, mami reis miraca burak isimli katır ile çıkıyor, bu kanatlı aslan da Zerdüşt başkanın miraca yükseldiği hayvanat olan faravahardır.

Mısır mitolojisinde bu yaratık Kepes Ankh ya da Şeşep (Sheshep), yunan mitolojisinde ise Sfenks (Sphinks) olarak yer alır.

3 Yorum
  1. Atilla Baybars 4 sene önce

    çok iyi 🙂

  2. […] Bilinen tarihe göre en az 3000 yıldır kullanılıyor. Anlamı yükseğe çıkmaktır. Aynı zamanda İslam ‘ın kutsal kitabı Kur-an’ı kerim’de yazan hikayenin aynısı, olduğu gibi 2600 yıl önce var olan Zerdüştlük dininde de bulunmaktadır. İncelemek için tıklayınız. […]

  3. Anom 2 sene önce

    Merhaba Avestayı nereden okuyabiliriz ?

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account