Norlevo Ertesi Gün Hapı

 

Ertesi gün hapı olarak da bilinen Norlevo cinsel ilişki sonrasında kullanılan ve gebeliğin engellenmesi için tercih edilen bir ilaçtır.

Norlevo yani ertesi gün hapının caiz olup olmadığı konusunda ilk olarak belirtilmesi gereken husus İslam Dini’nin bu konuda gebeliğin önüne geçilmemesi gerektiğini belirtmesidir. Hatta islam ahlakı ile yetiştirilen çocukların sayısının arttırılması gerektiğini ailelere tavsiye ediyor. Fakat günümüzde insanlar; toplumsal, ekonomik, psikolojik ve kültürel nedenlere bağlı kalarak bir çok insan doğru olarak bildiği değerlere uygun olarak yetiştirebileceği kadar çocuğa sahip olmak ve fazlasının önüne geçmek istiyor. İslam Dini açısında norlevo konusunda ki hassasiyet te buradan başlıyor. Erkeğin nutfesiyle, kadının yumurtasının rahim içerisinde birleşmesini engelleyecek (böylelikle ilişki sırasında ve sonrasında insan çekirdeğinin ana maddesi olan “alaka” oluşmamış olacak) ve böylelikle her hangi bir insan adayının öldürülmesi durumu ortaya çıkmayacak korunma şekilleri konusunda (azil, kılıf –ilaç, prezarvatif, spiral- gibi) kanaat önderleri konuya olumsuz yaklaşmamışlardır.

İslam Dini’ne göre problemli daha doğrusu yasak olan kısım rahme düşmüş spermin yumurta ile buluşmasından sonraki kısımdır. Yani hamilelik ihtimalinin mevzuu olduğu süreçtir.

 

Çünkü tıbbi araştırmalar bize bugün spermin yumurtayı döllediği andan itibaren anne rahminde hayatın ve azaların oluşmaya başladığını göstermektedir. Ertesi gün hapları ise bu süreç başladıktan sonra yani spermle yumurta döllendikten sonra kullanıldığı için İslam Büyükleri tarafından cinayete sebep olabilir endişesi ile tavsiye edilmemektedir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account