Stephen Hawking-Yuri Milner 100M $ 'lık Proje

Stephen Hawking ve Yuri Milner 100 Milyon Dolar’lık projeyi başlattı. Projenin amacı; ışık hızının beşte biri hızı ile en yakın yıldıza, bir tüy gibi hafif robotik uzay aracı göndermek.

Yıldızlararası seyahat için eşi görülmemiş bir sıçrama. Silikon Vadisi hayırseveri Yuri Milner ve dünyanın en ünlü kozmoloğu Stephen Hawking, ışık hızının beşte biri hızında hareket edecek uzay aracının 20 yıl içinde en yakın yıldızlara ulaşacağı projeyi başlattı. Toplam yatırım $ 100 M.

Bu Yıldızlar arası sıçrama, son dört yıl içinde üçüncü girişim. Amaç 4.37 ışık yılı uzaklıktaki Alpha Centauri yıldız sistemine bir tüy gibi hafif bir uzay aracı göndermek. Yani 40.000.000.000.000 kilometre veya 25 trilyon mil mesafe. Bunun için gerekli know-how ve teknolojileri test edilecek.

Sadece birkaç yüz atom kalınlığa sahip, uçurtma formunda yapılmış uzay aracını 100 milyar watt lazer destekli ışık huzmesi olan bir “nanocraft” hızlandıracak ve saniyede 60.000 km hıza ulaşacak.

Milner Rus asıllı milyarder yatırımcı, bir fizikçi, 2012 yılında Yaşam Bilimleri, Matematik ve Temel araştırmalara yaptığı yatırım ve desteklerden dolayı yatırım ödülü aldı. Bugünkü duyuru Rus kozmonot Yuri Gagarin ‘in gezegenin ilk yörüngesindeki 55 yıldönümünde geliyor. Milner 1961 yılında Moskova’da doğdu, kendisine Rus Kozmonotun adı verildi.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account