sünnetin faydaları

Yakın zamanda Ateist yazarlardan biri Sünnet’in Zararları adlı bir makale yayınladı ve bizlere cevap hakkı doğdu. Bu durumda kendi üslupları ile bilimsel dayanaklar ile cevap verelim. El-cevap.

Sünnet Penis Kanserine Karşı Korur
Penis kanseri, penisin dış tabakasında kötü huylu tümör büyümesidir. Penis kanseri 50’li yaşlarda görülür ancak sünnetsiz erkeklerde 3 kat daha fazla rastlandığı gözlemlenmiştir. Sünnet derisi (fazlalık deri) ile penis arasında kalan sıcak bölge, mikrop / bakteri ve hastalıkların üremesi ve çoğalması için sağlıklı bir alandır. Başarılı bir tedavi gerçekleşirse tümörün tekrar nüksetmemesi için sünnetsiz erkek cerrahi müdahele ile sünnet edilir.

Smegma Salgısı
Smegma, deri altı salgıları, mikroplar ve ölü hücrelerdir. İnsan vücudu kendini yeniler, gücü yettiğince zararlı bakterileri ve mikropları kendinden uzaklaştırıri ölü hücreleri dışarı atar. Eğer sünnet derisi tüm bu zararlıları atmasına engel olursa hepsi birleşir ve Smegma Salgısı’nı oluşturur. Bu salgı bir çok hastalığa yol açabilir. (Başta penis kanseri) Sünnetsiz erkek ya bu salgıyı düzenli olarak temizlemeli, ya da kesin temizlik için sünnet olmalıdır.

Fimosiz Hastalığı
Fimosiz, basitce sünnet derisi denilen bölgenin darlığıdır. Biyolojik olarak bazı insanlarda görülür, eğer yaşları çok ilerlemeden sünnet olurlar ise penis başı için risk oluşturan dar deri alınmış olur. Sünnet gerçekleşmezse gereğinden fazla dar olan bu deri penisin büyümesi ile gittikçe penisi sıkacak, kangren, penis kanseri ve/veya Fimosiz’e neden olacaktır. Fimosiz olmuş hastanın ameliyatı çok daha zordur ve dar bölge kesilip alınsa dahi kalıcı hasar / travma bırakabilir. O halde Fimosiz hastalığını neye mal edebilirsiniz?

Erken Boşalma
Hislerde duyarlılık, gizlendikce artar, sürtündükce azalır. Parmağımızı ıslatmadan rüzgarı hissetmemiz zordur çünkü ellerimizi günlük hayatta çok fazla kullanıyoruz ve sürtünmeye maruz kalıyor. Tersten bir örnek verelim. Dilimiz ne kadar da hassas değil mi? Çünkü sürekli ıslak ve çok az sürtünme yaşıyor. Peki nasırlı elleri düşünelim, çok fazla sürtünmeye maruz kaldığı için hassasiyeti azalmıştır ve daha az hisseder değilmi? Sünnetsiz erkek penisi sürtünme yaşamaz, hislerinin duyarlılığı ilk günkü gibidir. Dolayısıyla erken boşalmaya sebep olur. Sünnetli erkek ise penisi sürekli iç çamaşırına değdiği / sürtündüğü için az miktarda hissizleşir. Bu da erken boşalmayı belli ölçüde yok eder. O halde erken boşalmayı neye mal edebilirsiniz?

Sünnet Derisi Taşıyıcıdır
Çok güçlü olanları hariç, mikroplar ve bakteriler sıcak ortamda daha uzun süre yaşar, yayılma eğilimi gösterirler. Sünnet derisi ile penis arasında kalan kısım bu mikropların ve bakterilerin üremesi ve yayılması için sağlıklı bir ortamdır. Ne kadar temiz olunursa olunsun, penis boşaltma organıdır, idrar tahliye eder. İdrar vücuttan atılması gereken sıvıdır, sizin dayanaklarınız ile, yani evrim / doğal seçilim ile cevap vereyim. Faydalı olsaydı eğer evrimsel süreç bu sıvıyı vücuttan atmamıza izin vermezdi değil mi? Atılıyor çünkü atılması gerekiyor. Sünnet derisi mutlak olarak bir parça sıvının orada kalmasına ve hastalıklara davetiye çıkarmasına sebep olur. Burada oluşan mikroplar hem erkeğe zarar verir, hem de hanımına bulaşır. Erkeğin bağışıklık sistemi çok güçlü ise bazı mikroplar erkeğe zarar vermez ancak hanımına bulaşır ve mantar’a, çeşitli rahim hastalıklarına sebep olur. O halde özellikle sünnetsiz ailelerin hanımlarında sık görülen rahim hastalığı Popilmavirus hastalığını nasıl açıklayabilirsiniz?

Kapak resminde saygı duyduğunuz batı medeniyetinin kiliselerine işlenmiş aşağı yukarı 2000 yıllık bir resim var. Yani İslam dini henüz inmemişken insanlar sağlıklı olduğu için çocuklara sünnet yapıyor. Yeri gelmişken Ateist arkadaşlar tarafından sık sorulan şu soruya da cevap verelim. Allah bizleri yanlış mı yarattı da biz sünnet olarak düzeltiyoruz? Buna da evrim ile cevap verelim öyleyse. Ne de olsa sizin argümanınız. Evrimsel süreçte ihtiyaç duyulmayan yok olur / yok olmalıdır değil mi? Sizlere göre bir zamanlar kuyruk sokumumuzun ucunda kuyruk vardı ve artık ihtiyaç duymadığımız için körelip yok oldu öyle mi? Gelelim sünnet derisinin işlevine. Bebeklerin bağışıklık sistemi zayıflık, enfeksiyona karşı savunmasızdır. Cinsel organ hastalık kapmak için oldukca müsait ve hassas bir bölgedir. Küçük yaşta, bağışıklık sistemi güçlenene dek sünnet derisi olmalıdır, bu yüzden bu şekilde doğuyoruz. Varlığı anlamsızlaştığında / hatta varlığı zarar verecek yaşa geldiğimizde artık ihtiyaç duymadığımız için o fazlalığı atıyoruz. Eğer atmazsak bilimsel olarak yukarıda saydıklarım dahil bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Geleneksel olarak bitirelim: O halde rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?

18 Yorum
 1. Zaga 4 sene önce

  Tanrının bozuk yarattığı penisi siz duzeltiyorsunuz allah razı olsun.

 2. Mustafa Kazım Göktaş 4 sene önce

  Allah bozuk yaratmış bizim yahudi ve müslümanlar daha güzelini bulmuş … Yazık kendinize aklınıza ve yaradana yazık ettiniz… işte bu yüzden islam alemi pislik içindesiniz

  • Yasin Saim 4 sene önce

   Dervişin fikri neyse zikri o olurmuş İSLAM mükemmel bir dindir ve yaşayan kişilere bakarak dini yargılamamanı öneririm bana göre de ateist alemi pislik içinde nasıl olacak şimdi ?

  • Mert 4 sene önce

   Aynen katılıyorum. Sünnet’in faydaları deyince doğru düzgün mantıksız bir şey bulmadan yazmış bile. Allah’ın yarattığını değiştirenlere yazıklar olsun. Arap/yahudi kültürünü yaşamaya devam edin, biz de gelişmeyen bir ülkede yaşamaya devam etmek zorunda kalalım.

  • Mert 4 sene önce

   *Sünnet’in faydaları deyince doğru düzgün mantıklı bir şey bulmadan yazmış

 3. Şengül 4 sene önce

  Sırf “Sünnetin Zararları “adlı makaleyi kabullenemediğiniz için yazılmış bir yazı.Iste bu yüzden müslüman ülkeler bu kadar geriden geliyor.Hiç bir şeyi kabullenmeyi geçiyorum,farklı görüşleri dinlemeyi bile hazmedemiyorsunuz.Yararsız bir yazı olmamış,içerdiği doğru bilgiler de var tebrikler.Uğraşılmış,ancak yine de hatalar var.Ben doktorum ve mesleğimin 17. yılındayım.Sünnet hakkında okuduğum iki yazıda da hatalar var ancak burada yapılması gereken insanların birbiri ile dalaşması değil,ortaya konulan farklı fikirleri saygılı bir biçimde dinleyip,kendi fikrini yine aynı saygı çerçevesinde paylaşmaktır,ve yine sünnet kararı ailenin vereceği bir karardır.Yararını,zararını anlatmak biz doktorlara kalmış,karar aileye.

  • Virgin Mary 4 sene önce

   Şengül hanım, aramızda bir doktor görmüşken sormak istiyorum. Burada bahsedilen, sünnetsizlerin penis kanserine yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğu iddiası sizce gerçekmi? Bu istatistik doğru olabilir mi?

   • Şengül 4 sene önce

    Merhabalar Meryem hanım.Ben Amerika’da da görev yapmış biri olarak aktarmak ıstiyorum ki penis kanseri sadece sünnet olunmamis diye olusmaz,yada sadece sünnet penis kanserinden korumaya yeterli değildir.Penis kanseri olanlarin %50’ sinde HPV tip 16 ve 18 virüslerinin etkisi ile oluştuğuna dair yüksek kanıtlar vardır. HPV tip 16 ve 18 korunmasız cinsel ilişki ile bulaşmaktadır.Sık partner değiştirenlerde cinsel ilişki sırasında korunma (prezervatif gibi) ve genital hijyeni artırıcı önlemler penis kanserinden korunma da önerilmektedir.Avrupada görülme oranı 100.000 de 0,1-0,9 iken, ABD’ de 100.000’ de 0,6-0,8 oranındadır. Afrika, Asya ve Güney Amerika ‘ da ise 100.000’ de 19 oranında izlenir.Sünnet yaptırılsa bile tek başına yeterli birşey değildir ki; insanın doğduğu haldeki vücudunu değiştirmek ilerideki hayatındaki hastalıklara davet çıkarır çünkü o vücut aynen o şekilde bir bütün olarak meydana gelmiştir.Cinsel zevk konusuna da değinelim hatta.Efendim sormak istiyorum,eşini penis boyuna yada verdiği zevke göre seçen var mı?Yada sen az zevk veriyorsun diye ayrılan?Islamda kadınların böyle birşey diyebileceğini falan zannetmiyorum.Yani insanın alacağı zevke de vereceği zevke de karışamazsınız.Ayrica penis boyu daha cok genetiktir.Eski zamanlar da hijyen daha az olduğundan sünnetin bir takım yararları görülse de evladınıza ilerideki tercihlerini,hayat tarzını ve isteklerini bilmeden yapılmaması gerekir.Dünyanin cesitli yerlerinde tip adina hizmet vermis biri olarak söylüyorum ki sünnetsiz erkekler yasamlarindan gayet mutlu ve dünyanin cogunlugunu olusturuyorlar.Tabi ki dininize saygı duyuyorum.Türkiye’deki kıymetli doktorlarimizin da bazılarının önermedigi bir yöntem.Dininizin emirlerini yerine getirmek açısından baktığınız için saygı duyuyorum.Ama unutmayın,bazı şeyleri kitaba bakarak yada dua ederek gerçekleştiremezsiniz.Islamda da Tevekkül olarak geçen bu konuyu iyi değerlendirmelisiniz.Zira biz dua.ederek yapay organlar üretmiyoruz.Umarim sizde iman etmenin yanında biraz da tıpa güvenirsiniz.

  • cem 4 sene önce

   şengül hanım sünnet kararı aileye kalmış diyorsunuz bu kabul edilemez. çocuğun vücudunun en önemli parçasının kararı aileye bırakılmamalı bu haksızlıktır.

 4. T.Core 4 sene önce

  Valla iki yaziyi da okudum.. Bence sunnet gayet gereklidir. Saglik acisindan dusunuldugunde mantik cercevesinde bile sunnet olmak mantikli geliyor. Din, evrim falan filan da karistirmiyorum yani. 2000 yil once yasayan insanlar bile sunnet yaptiriyorsa vardir bir bildikleri yani oyle degil mi?

 5. Hohner Bravo 4 sene önce

  Sünnet olmanın penisi hissizleştirerek erken boşalmayı önlediği söylenmiş. Hissizleştirmek. Normalde aşırı duyarlı bir organ olması gereken penis, neredeyse bütün sinir uçları alınarak hissizleştiriliyor.
  Dilinizin bir operasyonla hissizleştirildiğini düşünün. Bunun üzerine size diyorlar ki “yemeklerden gerçek tadını alamayacaksın ama olsun, bu şekilde eskisi gibi iştahlı olmayacak ve eskisinden daha az yiyeceksin. Böylece kilo problemin olmayacak, ideal kilonu koruyarak daha sağlıklı yaşayacaksın”
  Sizce mantıklı mı. Seksten alacağımız zevkin neredeyse tamamını yok ediyorlar ve “erken boşalmayı önlüyor” diyorlar. Ne biçim insanlarsınız?

 6. Lynkeus 4 sene önce

  Merhabalar,
  Dr.Şengül hanımın yazdıklarına aynen katılıyorum;

  ”insanın doğduğu haldeki vücudunu değiştirmek ilerideki hayatındaki hastalıklara davet çıkarır çünkü o vücut aynen o
  şekilde bir bütün olarak meydana gelmiştir” öncelikle Sünnetin faydaları sıralanırken Sünnet Penis Kanserine Karşı Korur savunmasında söz edilen Penil Kanser (Penis Kanseri) nedir? *(tıbbi bir makaleden alıntı)

  Penis kanseri veya penil kanser, penisin cilt ve dokularını etkileyen nispeten nadir bir kanser türüdür. Pennsylvania
  Üniversitesi’nin bir yayını olan OncoLink’e göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl sadece 1.300 civarında penis
  kanseri vakasına tanı konur (Wood, 2011). Penis kanseri penis tabakalarının farklı kısımlarını etkileyebilir. Kanser doku, lenf düğümleri veya kanla yayılabilir. Sünnet olmamış erkeklerde penis kanseri gelişme riski daha yüksektir.

  Riskler
  Asya, Afrika ve Güney Amerika’da yaşayan erkeklerde penis kanseri gelişme riski daha yüksektir ve her yıl 100.000 de 10
  ila 20 erkeğe tanı konur (Wood, 2011). Sünnet olmamış erkeklerde bu tür kanser gelişme olasılığı sünnet olmuş olanlara göre üç kat daha yüksektir. Ayrıca, sünnet derisi geri çekilemeyen erkeklerde penis kanseri gelişme olasılığı diğer erkeklerden 10 kat daha yüksektir.

  Diğer risk faktörleri arasında şunlar vardır:

  * kötü hijyen
  * 60 veya üstü yaş
  * özellikle sünnet olmamış erkeklerde, cilt katlantısı altındaki cilt, nem ve yağ birikimini (smegma)
  gidermeme şeklinde kötü kişisel hijyen
  * daha önce HPV gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalığa tanı konmuş olması
  * sigara içmek
  * çok sayıda cinsel partner

  Özetle, gün içerisinde basit bir ev kazasından ölen insan sayısı, istatistiksel olarak penis kanserinden hayatını kaybeden insan sayısından azdır, Hijyene dikkat edebilecek bilinç düzeyi olasılığı azaltır.

  * Sünnetin Kökeni

  Heredot’a göre sünnet altı bin yıllık geçmişi olan dünyanın bilinen en eski ameliyatı. Çok geçmişte İştar ve Kibele gibi
  tanrıçaların döneminde, erkeklerin penisleri ana tanrıçaya kesilip sunuluyordu. Anaerkil toplum düzeninin olduğu dönemden bahsediyorum. Daha sonraları bu yöntem klanı tamamen ortadan kaldıracağı için penisin tümünün kesilmesinden vazgeçildi. İbrahim. MÖ 1913 yılında Yahudiler’e sünneti zorunlu kıldı. O dönemde zaten Hititler sünneti uyguluyordu. M.Ö. 2500’lerde bile Mısır’da Ra dini dönemlerinde sünnet gelenekleri vardı.

  Sünnet Tevrat’ta, Yaratılış Kitabı 17. Bölüm’de “Sünnet;Anlaşma Simgesi” Başlığıyla verilir.
  17.Bölümün 8.9.ve 10.ayetlerinde İbrahim’e, Levant/Filistin topraklarının soyuna verilmesi, soyunun bu topraklara hakim olmasının koşulu olarak “Erkeklerin “Sünnet” olması şartı getirilir;

  BÖLÜM 17

  Yar.17: 8 Bir yabancı olarak yaşadığın toprakları, bütün Kenan ülkesini sonsuza dek mülkünüz olmak üzere sana ve soyuna
  vereceğim.Onların Tanrısı olacağım.”
  Yar.17: 9 Tanrı İbrahim’e, “Sen ve soyun kuşaklar boyu antlaşmama bağlı kalmalısınız”dedi,
  Yar.17: 10 “Seninle ve soyunla yaptığım antlaşmanın koşulu şudur:Aranızdaki erkeklerin hepsi sünnet edilecek.”
  Tevrat Mısırdan Çıkış/Exodus bölümünde, peygamber Allah’ın emirlerini kavmine iletmek için Musa Mısır’a yola çıktığında,
  Bedevi karısı Sippora’dan olan oğlu küçük diye sünnet ettirmemiştir.
  Musa, yolda Allah ile karşılaştığında, Allah, nedensiz yere Musa’yı öldürmek için saldırınca, akıllı bir kadın olan
  Sippora saldırının sebebinin sünnetsiz çocuk olduğunu anlar ve çocuğu, keskin bir taş parçası ile anında sünnet ederek
  Musa’nın canını kurtarır ve Musa’ya “Sen bana kanlı bir güveysin” der.
  Mısırdan Çıkış/Exodus Musa’ya inen “4.Kitap, 24.,25.,26. ayetler;
  Rab Musa’ya Belirtiler Gösteriyor
  BÖLÜM 4
  Çık.4: 24 RAB yolda, bir konaklama yerinde Musa’ylakarşılaştı, onu öldürmek istedi.D Not 4:24 “Musa’yla”: İbranice “Onunla”.
  Çık.4: 25 O anda Sippora keskin bir taş alıp oğlunu sünnet etti, derisini Musa’nın ayaklarına dokundurdu.”Gerçekten sen
  bana kanlı güveysin” dedi.D Not 4:25 “Musa’nın”: İbranice “Onun”.
  Çık.4: 26 Böylece RAB Musa’yı esirgedi. Sippora, Musa’ya sünnetten ötürü “Kanlı güveysin” demişti.”Yahudiler sekiz günlük iken sünnet olurlar. Sippora’nın bildiği konu bu olaylardan sonra Tevrat’a geçmiş olan,
  “Allah’ın krallığına, sünnetsiz olarak girilmez” ayetidir. Bu olay bile bize, Sünnet’in İbrahim soyu olmayan Bedevi Sippora
  tarafından da Tevrat’tan önce bilindiğini kanıtlamaktadır.
  Günümüzde, Yahudiler, Sabi, Süryani Hristiyan, da sünnet vardır

  isanin-sunneti
  Erkek Çocuk Sünnetinin Kökeninde, Onların Hadım (‘Kadın’) Kılınma Çabası VardıBir erkeğin yaşamındaki en önemli olay, Kuran’da hiç sözü edilmeyen ancak tüm Müslüman erkekler için vazgeçilmez bir merasim olan sünnet törenidir. İslam Peygamberi de sünnet olmamıştır. Ancak doğuştan sünnetli olduğu söylenir. Rivayetten ibarettir.Hiçbir şekilde dini olmayan bir törendi ve özel duası yoktu. Bazı bebekler kırkları çıktığında sünnet edilir ama çoğu beş ila on iki yaşları arasında, özellikle yedi veya sekiz yaşında bu operasyonu geçirirdi. Ailede yaşları birbirine yakın iki veya daha fazla erkek kardeş olması halinde, uygun bir orta zamanda ortak bir tören yapılır ve genellikle yoksulların uygun yaştaki oğulları da zenginlerin hazırlıklarına ve şenliklerine dahil edilirdi. Büyük olaydan birkaç gün önce,oğlanlar değişik mavi saten şapkalar ve ipek gömleklerinin üzerine kuşaklar takarlar, böylece sokaktaki yabancılar bile durumu fark eder ve onları iyi dileklerle
  kutlarlardı.
  Neden Müslüman toplumların dışında da sünnet yapılıyor?
  ABD’de erkekler niye sünnet oluyor o zaman? Sünnet 1870’li yıllarda Amerika’da seks fobili doktorların mastürbasyonu
  tedavi etmek için ortaya attığı bir uygulamadır. Sünnet cinselliği baskılama yolu olarak önerilmiştir. Dünyada sünneti
  öneren tek bir uluslararası sağlık örgütü yoktur. Amerika’da ticari bir durum var. Amerika’da doktorlar sünnet başına 200
  dolar alıyor. Amerika’da doktorlar tahminen 200 milyon doların üzerinde parayı her yıl gerçekleştirilen bir buçuk milyona yakın sünnet operasyonundan alıyorlar. Sünnet derisi ayrıca kozmetik firmaları tarafından kullanılıyor.
  Sünnet derisinin bir pazarı mı var?
  Amerika’da var. Sünnet derileri kozmetik firmalarına gidiyor. 1980’li yıllardan beri özel hastaneler kesilmiş sünnet derilerini biyo-araştırma laboratuarlarına ve ilaç şirketlerine satıyor. Advanced Tissue Sciences of San Diego, Organogenesis ve BioSurface Technology adlı şirketler sünnet derilerinin satışlarından kâr elde ediyor.
  Nerede kullanılıyor bunlar?
  Penis üst derisi bir çeşit nefes alabilen bandaj üretiminde kullanılıyor. Ayrıca Dermegraft-TC gibi ürünler bebek sünnet
  derilerinin hücreleri çoğaltılarak yapılıyor. Bu ürün yanık bölgelerde geçici yapay deri olarak kullanılıyor.
  Dermegraft-TC’nin 0.93 metrekaresi 3000 dolara satılıyor.
  Gelişmiş ülkelerde sünnet derisi ürünleri ile yapılan yanık tedavisi yılda bir iki milyar dolar kazanç, diyabetik ülser,
  deri ülseri tedavisi on milyar dolar kazanç demek 1994 yılında bir grup şirket Amerika’da bir milyon dolarlık sünnet derisi
  kültürü satın aldı.
  Sünnet cinsel hazzı azaltıyor mu?
  Üst deri cinsel hazzı artırır. Sünnetle birlikte erkeğin cinsel hazzı yüzde 51 ile yüzde 80 arasında azalıyor.
  Kadınların cinsel hazzını da azaltıyor
  Sünneti doktorlar yapıyor artık. Doktorların bugüne kadar bu konuda sesinin çıkmaması garip değil mi?
  Uzmanlık alanı var mı bu konuyla ilgili? Hayır yok. Çocuk cerrahları özel olarak sünnetle ilgili eğitim alıyor mu?
  Almıyor. Türkiye’de hem sünnetçilerden hem de doktorların
  yaptığı hatalardan dolayı sorun yaşayan çok erkek var

 7. serkan 4 sene önce

  erken boşalma paragrafınızda büyük çelişkiler mevcut yazınızın bütün bölümlerinde büyük çelişkiler mevcut ve de şu dini olgularınızı dinin gerektirdiği şekilde açıklamanız gerekli zira anlamadığınız evrimle açılayamıyorsunuz hemde artık bilime yaslanmasanız daha iyi olur en azından kendi içinizde tutarsız olursunuz.yani yazınız çelişkili ve de en önemlisi alakasızlıktan anlaşılmıyor bilgisizlikten değil

 8. Brave heart 4 sene önce

  Sünnetin faydaları yazısı bilimsel diye başlamış ama hiçbir bilimsel referans verilmemiş.

 9. Newton 4 sene önce

  Evet Einsteinlar, Tanrı hiç bir şeyi mükemmel yaratmamıştır zira mükemmellik sıfatı kendisine aittir, her şey mükemmel olsa her şey Tanrı olacağından, hiç bir şey mükemmel olamaz. Öyle olsa Tanrı diye bir şey olmazdı zaten.

 10. Eren Öztekin 4 sene önce

  pek de bilimsel bir duruş olmamış..
  ve geçen önermelerin bir kımı fazla taraflıca yazılmış

 11. Butak 3 sene önce

  Eğer o deri zararlı olmaydı belli bir yaşa geldiğinde kendi düşerdi zaten neden kesmek zorunda kalıyoruz ve bunu dine mal ediyoruz mantıksızlık. Penis kanserini engelliyormuş o zaman testislerimizi de aldıralım testis kanseri olmayız. Mantıklı olun lütfen sunnet tamamen bir gelektir ve ilk Tevrat’ta geçmektedir. İslamda yeri yoktur.

 12. Deniz 3 sene önce

  Konunun bir noktasına farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum. Bağışıklık sistemi güçlenene dek koruyucu olan bu deriyi gereksiz hale geldiğinde kesme taraftarısınız ancak bağışıklık sistemi güçlenene dek koruyucu olan “kızlık zarı” na başka anlamlar yüklüyor, uğruna cinayetler işliyorsunuz. Sapıksınız.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account