Sünnetin Zararları

Sünnetle Ne Kaybedilir ?

1. Dartos Fascia adlı, ısıya duyarlı yumuşak adale tabakasının takribi olarak yarısı.

2. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan özelleşmiş Epitelyal Langerhans hücreleri;

3. İçinde dorsal sinirin uzantıları da olan takriben olarak 75 metre uzunluğunda mikroskobik sinir.

4. Yavaş hareketleri, sıcaklıklardaki düşük oynamaları, ve yüzeydeki ince farklılıkları hissedebilen, çeşitli tipte 10,000 ile 20,000 arasında özelleşmiş erotojenik sinir uçları. Bu kayıp üst ciltteki (sünnet cildi) en ehemmiyetli duyusal alıcılar olan Maysner yuvarlarının da (meissner’s corpuscles) binlercesini içerir.

5. Emeli ve değeri haken tam olarak anlaşılmamış olan estrojen alıcıları.

International Coalition for Genital Integrity, sünneti “birinci dereceden cinsel açıdan sakatlayıcı operasyon” sınıfına sokmuştur.

Sünnet Cildi ne işe yarıyor?

Sünnet Cildinin üç işlevi vardır : cinsel işlevi, savunucu işlevi, ve duyarlılık işlevi. Doğum sonrası çoğunlukla sünnet cildi penise yapışıktır. Daha sonra spontane ayrılır. Bebeğe bez bağlandığı bu dönemdeki işlevi tahrişten ve yaralanmalardan savunmaktır. Hayat süresince de penis başını yumuşak ve nemli tutarak travma ve yaralanmalardan savunur.

Sünnet cildindeki mukoza ve frenulum gibi belirli bölgeler; bilhassa hassas dokulardan oluşmuştur ve cinsel zevke katkıda bulunurlar. Buradaki özelleşmiş sinir uçları, cinsel zevki ve kontrolü arttırır.

* İç cilt, direk penis başı ile temas halinde olan mukoza tabakasıdır. Ağzın içindeki yüzey gibi olan bu tabaka, yapı, incelik özelliği, ve rengi itibariyle üst-derinin (sünnet cildinin) geri kalanından farklıdır.

*Frenulum, penisten gelen ve üst-derinin iç yüzeyine ilave eden özellikle hassas olan ince bir zardır.

*Ayrı olarak, üst-derinin iç tabakası ve genel penis derisinin kesişimi olan özel bir bölge daha vardır. Bu bölgenin üst-derinin hareketini sağlayan özel kasları vardır. Buradaki dokunma duyusu, dudaklarınki kadar gelişmiştir.

Sertleşmiş haldeki penisin üstderi içinde hareket edebileceği geniş bir alan vardır. Penis bu alan içerisinde hareket edebilir, ve tahriş olmaktan, yapay kayganlaştırıcılara duyulan ihtiyaçtan kurtulur. Penis başı ve üst-deri tabii olarak birbirlerini uyarırlar. Warren ve Bigelow, penis üst-cildinin cinsel ilişki esnasındaki görevlerinden bazılarını izah etmişlerdir.

International Coalition for Genital Integrity, sünneti “birinci dereceden *cinsel açıdan sakatlayıcı operasyon” sınıfına sokmuştur.

Sünnet Köreltir: Kesilen cilt miktarına bağlı olarak, sünnet, erkeği penis cildinin %80 kadar veya daha fazlasından yoksun bırakır. Sünnet cildinin uzunluğuna bağlı olarak, onu kesmek, penisi %25 veya daha fazla kısa yapar. Özenli anatomik araştırmalar göstermiştir ki, sünnet bir metreden fazla damar, arter, ve kılcal damarları, 80 metreye yakın sinir uzunluğunu, ve 20,000’den fazla sinir ucunu yok eder. Üst-derinin adaleleri, bezleri, mukoz tabakası, ve epitelyal dokusu da bunların yanında tabii ki yok olmuştur.

Sünnet Hissizleştirir: Sünnet penisi kökten bir şekilde hissizleştirir. Üst-deri (sünnet derisi) amputasyonu, üst-derinin kendisindeki zengin sinir ağını ve sinir alıcılarını yok etmek manasına gelir. Sünnet, hemen hemen her vakit frenulumu ya yok eder veyahut büyük zarar verir. Savunucu üst-derinin kaybedilmesi glansı hissizleştirir. Daimi dışarda kalan glansı (penis başı) kaplayan membran şimdi daimi aşınma ve irritasyon ile karşı-karşıya olduğundan keratinleşir, sert ve kuru olur. Normal, sağlam bir peniste, mukoz zarın tam altında olan glanstaki sinir uçları, şimdi birbiri üstüne oluşan keratin tabakalarının altına gömülmüştür. Köreltilmiş glans(penis başı) şimdi donuk, gri ve sklerotik bir görünüm alır.

Sünnet Tesirsiz Kılar: Sünnet ile büyük miktardaki penis derisinin amputasyonu, geri kalan deriyi kalıcı olarak hareketsiz hale getirir. Bu hareket kaybı, glansın normal olarak uyarıldığı mekanizmayı yok eder. Sünnetli penis sert hale geldiğinde, geri kalan hareketsiz hale gelmiş deri gerilir, bazen bu o kadar sıkı olur ki tüm penisi kaplamaya yetmez.

Normalde penis gövdesi üzerinde kıl yoktur, fakat bu şekilde, torba vs. üzerindeki kıllı cilt de penise kadar çekilir. Cerrahi olarak dış ortama maruz hale gelen glansın mukozası sebaceous bezlerini içermez. Üst-derinin emolyantları ve savunması olmadan, galns (penis başı) kurur, çatlamaya ve kanamaya meyilli hale gelir.

Sünnet Şekli Bozar: Sünnet, penisin görünüşünü büyük ölçüde değiştirir. Normalde bir iç uzuv olan glansı, kalıcı olarak bir dış uzuv haline getirir. Sünnet üst-cildi yırtmayı gerektirdiğinden, glansın da bir takım parçaları kopabilir. Üstderinin parçaları ham glansa yapışabilir ve yerinden kopmuş, sarkan cilt parçaları ve köprüleri oluşturabilir. Yara oluşumuna ve kesilen cilt miktarına bakarak, sünnetli cilt kalıcı olarak eğik bir hal alabilir, veyahut sertleşme esnasında eğilebilir.  Yara dokusunun büzülmesi, penis gövdesini karnın içine doğru çekebilir, bu da gerçekte penisin kısalması, hem de bazen tamamiyle kaybolması mananına gelir.

Sünnet Dolaşıma Zarar Verir: Sünnet, penis cildindeki ve penis başındaki normal kan dolaşımını bozar. Ana penis arterlerine akmak isteyen kan, yarma noktasındaki yara dokusu ile engellenir, bu da kanın daha ilerdeki diğer kılcal damarları beslemek yerine geri doğru akmasına kapı aralar. Kandan yoksun olan olan meatus büzülüp yara oluşturabilir, bu da idrar akışını engeller. 35 Meatal Stenosis tecrübe et bu vaziyet, genellikle düzeltici cerrahi müdahale gerektirir. Bu hastalık neredeyse tamamen sünnetli çocuklara özeldir. *Sünnet, bu arada lenf kanallarını da keser, lenfin dolaşımı bozulur ve bazen *lymphedema tecrübe et, penisin geri kalan derisinin, sıkışıp kalan lenf ile dolup şiştiği, acı verici ve şekil *bozucu rahatsızlık ortaya çıkar.

Sünnet Gelişen Beyne Zarar Verir: Önde gelen tıbbi mecmualarda yayınlanan yeni yapılan çalışmalarla alakalı yazılar, sünnetin, beyin üzerinde, gelişen beyin merkezlerini negatif istikamette etkileyerek, uzun müddetli zarar veren tesirleri olduğunu söylemektedir.

Sünnetli erkeklerin sünnetsiz erkekler veyahut kızlara göre daha düşük bir acıya dayanma eşikleri vardır.

Kur’an’da neden geçmiyor? da tahrip edildiği öne sürülen Tevrat’ta geçiyor? Teist açıdan düşünecek olursak. Yaradan ne diye insana zararları olan bir cilt parçasıyla yaratır insanları?
BÜTÜN BUNLARA KARŞIN SÜNNET OLMAK FAYDALIDIR İYİ BİR ŞEYDİR DİYENLERE

Kolunuzu kestirmenin yararları:

1. Kolunuz bir daha yorulmayacakdır.

2. Kolunuz güneşde yanmayacakdır.

3. Hiç bir vakit sivrisinek ısırmayacakdır.

4. Torunlarınız kolunuzdaki kılları çekerek sizi bir daha rahatsız edemiyecekdir.

5. Kol kanserine yakalnma rizikonuz sıfır olur.

6 Kolunuzun kırılma ihtimali artık sıfır olmuşdur.

7. El ve parmak kanserine yakalanmazsınız.

8. Artık elinize diken batmayacak demekdir.

9. Kolunuzla birlikde eliniz de yok olduğu için harama el sürmeyeceksiniz.

10. Elinize kimse dokunamayacağı için tokalaşma esnasındaki bulaşıcı mikroplardan savunmuş olacaksınız.

Netice olarak şu söylenebilir ki ilkel adetlerden biri olan sünnet uygulaması erkeklerin vücudunda kalıcı hasarlar bırakmaktadır. Daha çocuk yaşta seçim şansı bırakılmadan penislerinden bir parça alınan çocuklar bunun bedelini ağır şekilde ödemek zorunda kalabilmektedir. En azından 18 yaşından önce hiçbir erkek çocuğu kendisine sorulsun veyahut sorulmasın sünnet edilmemelidir. Bu iş 18 yaşını doldurmuş fertlerde şahsi tercihe bırakılmalıdır

71 Yorum
 1. A. KARTAL 4 sene önce

  SUNNET ERKEGIN PENIS UCUNDAKI VE DERI ALTINDAKI APSELENMEYI, VE MAYASIL OLMA RISKINI ORTADAN KALDIRIR, BUNDAN DOLAYI OLUSACAK PIS KOKULARIN VE KASINMA VE HATTA OLASI BIR TAHRISTEN DOLAYI KANAMANIN ONUNE GECER. AYRICA SUNNETLI ERKEK KADINA COK DAHA FAZLA BIR ZEVK YASATIR. CUNKI UCDAKI DERININ ILERKI YASLARDA SARKARAK GEVSEME IHTIMALI OLMADIGINDAN PENIS DAHA GERGIN VE SERT DURUR, VS, KISACASI FAZLA UZATMAYA GEREK YOK, BU ISLERDEN ANLAYAN BIR KADINA SORUN ONUN TERCIHINE GORE KONUSUN. AYRICA KOL KESMEKLE SUNNETI KIYASLAMAK TAMAMEN TERS VE YANILTICI BIR MANTIK KURMAKTIR.

  • hikayeci 4 sene önce

   Ya tamamen farazi konuşmuşsun, penis bakımı yapmazsan zaten kokar. Sünnetsiz penis görmemiş bir anneden de o bakımı beklemek zaten mantıksız. Zevk konusuna gelirsek: halk diliyle yazacak olursak nasır tutmaması gereken bir dokuyu korumakla görevli olan deri parçasını ortadan kaldırmış olmak nasır tutmayı kolaylaştırdığı için hissi de bozmakta. Aynı nasır tutmuş bir parmak gibi düşünebilirsin.
   Peygamberlerin sünnetli doğması tıpta hipospadias denilen bir patalojiden ortaya çıkmıştır.
   Bir ereksiyon sorununuz varsa onu da kan şekerinizde, tansiyonunuzda, spor yapmamanızda ve sedanter yaşamınızda arayın.

 2. Bilal 4 sene önce

  Yorum yapan arkadaşa katılıyorum. Sünnet derisi belli bir yaşa kadar çocuğun enfeksiyon kapmasını önler. Yeterli bağışıklığı kazandığında ise (yani ergenlik yaşına yaklaştığında) sünnet derisi işlevini yitirmiş olduğundan kesilir. Artık bir işlevi olmayan derinin altında bakteri birikip hastalık oluşturmasındansa kesilmelidir. Yani sünnet olmanın ilime – bilime ters bir tarafı yoktur.

  • Tasi gedigine oturtan 3 sene önce

   Eger belli bir yastan sonra gereksiz ise, neden kendiliginden yaranin kabugu gibi dusmuyor. Milyonlarca yil mi beklemek gerekir ? Ornegin kuyruk sokumumuz var fakat kuyruga ihtiyac kalmamistir diger pek cok memeli gibi, bu yuzden kuyruk sokumunun devami yoktur. Ayni seyi penis ucundaki deri icin neden soyleyemiyoruz. Ergenlik yasina geldigimizde ihtiyac ortadan kalkiyorsa bunun da dusmesi gerekir senin mantiginla..Sunneti emreden dinler gelmeden once yuzbinlerce yil insanoglu sunnet olmadan nasil yasadi o zaman :))

 3. Satyrian 4 sene önce

  yazıyı yazan ******** insana selam olsun kendi vaktimi ****** vakit harcamakla harcayamam

 4. Muhammed Atilla 4 sene önce

  İslamı kirletmek için birde site domain vs.bi sürü para harcamışlar harbi işsizsiniz lan 😀

  • Metin Timur 4 sene önce

   Kardeş, sünnet islama ait bir şey degil, Yahudilerde sünnet oluyor. Bilmeyen dalma konulara.

  • Bedüki 4 sene önce

   Hacı islami kirletmek için web sites,ne gerek yok memleketin güneyinden ötesine bakınca ne kadar kirli olduğunu görüyoruz.

   • erkanss 3 sene önce

    İslamın tortusu olmaktan öte gidemeyeceksiniz müslümanlık diyerek sorgusuz dogmaları kabul edenler. sünnetin sebebi hiç de öyle bilimsel bir şey değildir. Peygamberin doğuştan çükünde o rahatsızlık var diye bütün müslümanlara sünnet olmak sünnet olarak kabul edilmiştir. Adı üstünde: SÜNNET! Yani peygamberin davranışları, Farz değil SÜNNET. soktun mu kafana ey Sofu?

 5. Yazar
  Virgin Mary 4 sene önce

  Selam Muhammed. Bu makaleyi ben yazdığım için yorumunun muhatabı benim. Açıklayayım. Wikipedia’ya girip Michael Archangel kelimesini arattığında 105 dilde makale yazıldığını görebilirsin. Hepsi de uzun uzun bilgilendirici makaleler. Türkçe’ye geçtiğinde ise “şikayet üzerine kaldırılmıştır” gibi bir açıklama göreceksin. Neden biliyormusun? Çünkü Mikail 3500 yıllık, mitolojik bir meteoroloji tanrısıdır. Tüm dillerde yazılan makalelerde bunu görebilirsin, okuyabilirsin. 1500 yıllık İslam, eski bir tanrı olarak anlatılan, ismi 2500 yıllık yapıtlara işlenmiş olan Mikaili alıp melek olarak tanıtmıştır. Buna tahammül edemeyen bir müslüman ise wikipedia’ya şikayet edip yazıyı kaldırtmış.

  Tahammülsüzlük korkaklara ve acizlere göredir. Bu site gördüğüm kadarıyla Ateist veya Müslüman değil. İki tarafada eşit haklar tanıyor. İslam kategorisinde daha çok yazı yazıldığını görebilirsin. Ben de üye oldum direkt yazar yaptılar. Burada çok değerli müslüman yazarlar ile tanıştım. Eğer söyleyecek birşeylerin varsa üye ol, sende yaz. Buna cesaret edeceğini sanmıyorum çünkü daha türkçe’yi doğru düzgün kullanamıyorsun (anadilin olduğu halde) dahi anlamındaki -de ayrı yazılır. Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılır, ve daha bir sürü şey.. Söyleyecek birşeyin yoksa bok atmakla geçen hayatında başarılar dilerim.

  • duygu 4 sene önce

   Makale icerigiyle ilgili degil ama Turkceyi yanlis kullanmakla ilgili bi yorumum olacak. “takriben olarak” ifadesi hatali.. “takribi (tdk: yaklasik) olarak” ya da “takriben (tdk: aşağı yukarı, yaklaşık olarak)” olmali..

   • Ahmet 4 sene önce

    Duygu haklısın ama keşke Türkçe harfleri de kullansaymışsın. Söylediğine göre Virgin Mary Türkçeyi sonradan öğrenmiş. Türkçeyi; piyasadan toplayacağımız bin Türk’ den daha iyi ve daha düzgün kullandığı apaçık ortada. Bu konuda bizler onu eleştiremeyiz.

  • Elmas 4 sene önce

   Emegine saglik sevgili Virgin Mary. Daha makaleyi okurken bir sürü imla hatasıyla karşılaştım. Tesadüfen de yazarının Türkçe dilbilgisi kurallarindan bahsettiğini okudum. Yorum yazmadan, gulumsettigini belirtmeden edemedim. Eline sağlık. Bir de şunu belirtmek istiyorum ki; bir verinin cok yerde yazması onun doğru oldugu anlamına gelmiyor malesef. Sağlıcakla kal.

  • Troll 4 sene önce

   Selam Virgin, Muhammed’i cahil bulduğun için yardırmış olabilirsin ama bi’de senin yaptığın yazım hatalarını gözden geçirelim.
   1- Soru ekleri ayrı yazılır.
   2- Özel isimler büyük harfle başlar (Wikipedia gibi). Bir de “ateist”, “müslüman” gibi kelimeleri yazarken büyük harfle başlamana gerek yok.
   3- Özel isimlerden sonra gelen ekler kesme işaretiyle ayrılır (Mikail’i gibi).
   4- “Birşey” ayrı yazılır.
   5- Dahi anlamındaki “de” senin de söylediğin üzere ayrı yazılır. Fakat kendin de dikkat etmemişsin. Örneğin “Sende yaz” derken “de” bağlacını ayrı yazman gerekirdi. Ayrıca “de” bağlacı ek olmadığı için başına tire (-) koymamalısın. Benim yaptığım gibi tırnak içinde belirtebilirsin.
   6- Yan yana iki nokta konulmaz. Onun yerine üç nokta (…) konulur.
   Türkçeyi sonradan öğrenmiş olabilirsin. Normal şartlarda seni bu sebepten ötürü eleştirmezdim. Fakat kendi “kıçı kırık” Türkçenle gelip bize kafa tutarsan o olmaz işte. Sorarlar adama “sen kimsin” diye.
   Ayrıca bilimsel makale okumak istersen Wikipedia yerine uluslararası bilimsel tez ve makale merkezlerine göz atabilirsin. Hiçbir akademisyen Wikipedia’dan okuduğu bilgiyi alıp da kendi tezinde kullanmaz. Çünkü güvenilirliği tartışılır; uzman onayı almaz. Zira güvenilir olsaydı o kadar bilim insanı bilimsel tezlere ve makalelere ulaşmak için onca parayı dökmezdi. Belki ileride o güvenilirliği kazanır ama henüz değil. Kısacası Wikipedia’ya pek güvenme derim. Bu adresten “https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Genel_sorumluluk_reddi” Wikipedia’nın güvenilirliğiyle ilgili gerekli bilgileri öğrenebilirsin.

   • Can Baba 2 sene önce

    ulan adam sağlıkla ilgili bilimsel verilerden bahsediyor hala bilmem ne eki , yok büyük harf küçük harf tırı vırı yapmışın ulan milletin çükü gitmiş burda sen hala güzel dilimiz vs. cart curt diyon hay sizin zekanıza…

  • Ufuk 4 sene önce

   Hımm tamam de ayrı, o kadar ansiklopedi makale de bir sürü bilgi verin sonra de ayrı, lütfen bunlara gerek yok.

  • Agokman 4 sene önce

   Sen o kadar doğrusun ki virgülden sonra “ve” ile başlama yapılmaz. Bu arada sen bence daha tahammülsüzsün ki hala virgin ki olarak geziyorsun.

  • Enes Kaan 4 sene önce

   Bir şey ayrı yazılır.

  • Hanbay 4 sene önce

   Sayın Virgin Mary;
   Haddim olmayarak, ben de sizin Türkçe yazım kurallarını tam bilemediğinizi söylemek istiyorum. Çünkü açıklanacak bir ifadefen önce iki nokta üst üste, (:) konur. Soru ekleri de ayrı yazılır. “ve” bağlacı “,” yerine kullanılır ikisi beraber değil.

  • Cumhur Kıvrak 4 sene önce

   dahi anlamındaki”de”ayrı yazılır deyip”üye ol,sende yaz”diye yazmak nasıl bir çelişki acaba:))

 6. Alimam 4 sene önce

  S.A arkadaşlar. Bu tepeden tırnağa saçmalıkla dolu yazıya karşılık Sünnet’in Faydaları diye bir makale yazıyorum. Burayı her gün binlerce kişi okuyor ve insanların yanlış bilgilendirilmesine, müminin aklına soru işareti düşürülmesine gönlüm razı değil. Makalede söylememi istediğiniz birşey varsa bana buradan yazabilirsiniz ya da üye olup yazar olarak siz de birşeyler yazabilirsiniz. Tek müslüman yazar ben olduğum için yetişemiyorum.

  • Murat ozer 4 sene önce

   Selamlar
   Lutfen bu yaziyi yazdiginizda ôzel olarak benimle paylasin humurat@gmail.com. Belki tanitilmasina ôzel bir katkim olabilir

  • Bülent 4 sene önce

   Sünnetin, ne zaman ve neden çıktığı hakkında kaynak belirtebilir misiniz?

  • Mert 4 sene önce

   Sünnetin hissizleştirmekten başka bir faydası yoktur. Siz bu saçmalıklara inanmaya devam edin, zaten bu ülke kendini bilmeyen cahiller ile dolu olduğunun farkındayız hepimiz.

  • net 3 sene önce

   Ali İmam yazını okudum. Bildiğin sosyal medya üzerinde düşüncelerini paylaşmışsın gibi yazmışın. Saçma olmuş.

 7. Mustafa Kazım Göktaş 4 sene önce

  Sünnetin yararlı olduğu tek şey temizliğin daha kolay olmasıdır… Zararının yanından bu yararı kıyaslanamaz bile… Sünneti öneren doktorlar bile 7 yaşından önce sünnet yapılmasını doğru bulmaz. Çünkü o da bilirki o deri çocuğun penisini korur. Zaten bu amaçla yaratılmıştır. Temizlik diyenlker saçlarım bitlenmesin diye kafasına lazer yaptırana benzer sünnet… İslam toplumunun SAPIK olmasının bir nedenide budur… Çünkü zarar gören penis tam ereksiyona ulaşamaz. Yani tam zevk alınmaz. Birde yetmezmiş gibi ereksiyon olmadığı durumlarda penis başını sürtünmelerden koruyacak deri olmadığı için erkeği sürekli rahatsız eder… Daha bir sürü zararlarını arkadaş yazmış zaten. Tanrı bozuk mı yarattı ? Siz tanrıdan daha iyi mi yaratıyorsunuz?

 8. Filo 4 sene önce

  Harika, her satırı doğru bilgiler… Cesareti olan bu bilgileri sınayabilir. Tüm bu bilgiler bir kenara; bir ailenin çocuğunu küçük yasta sunnet ettirmesi, çocuğunun bedensel bütünlüğünü bozmasının yanı sıra, kişinin bedeni üzerindeki tasarruf hakkını da elinden alması, yani, hak ihlal etmesidir.

 9. Brazzerstakikeladam 4 sene önce

  Yalancinin ****** ********?!

 10. sunnetsiz adam 4 sene önce

  41 yildir Sunnetsizim temizlikte hic sikinti yasamadim, hic bir gun iltihap kapmadim , erken bosalma sorunum olmadi, memnuniyetsizlikte yasatmadim vs. Ama sunnetli yakin arkadaslarimdan erken bosalma sorunu ,penisin basinda kurumadan kaynakli yarilma,egzema, iltihaplanma gibi bir cok sorunla bogusan arkadaslarim oldu.Urolog olan kuzenime gonderdiklerimin sayisini bilmiyorum .Herkes cukune ne isterse yapabilir ama lutfen durust olun temizlik, saglik gibi abzurd seylerle savunmayin kaldii olay istisnai durumlar disinda tam tersidir.Mesela cocugun kanalinin gelismemesi yada deliginin yanlis yerde olusmasi gibi bu durumlarda bile bildigimiz sunnet degil cerrahi mudahele gerekir benzer bir islem oldugundan sunnet sayilabilir…

 11. Hasan Mutlucan 4 sene önce

  Ben doğuştan sünneti doğdum. Yani penisimi kaplayan bir kabuk yoktu. Sadece başının üst kısmında küçük bir et parçası vardı ve 3 tane minik delik vardı. Cerrahi operasyonla delikler birleştirildi. Ve et parçası alındı. Keşke alınmasaydı. Ama 5 yaşında onun kararını ben veremedim.

 12. birisi 4 sene önce

  Sünnetin zararlarını bilimsel bir dille yazmışsınız, güzel…
  Ama “kol kestirme” gibi absürd bir örnek yerine “göz kapağı ” örneği verseydiniz daha yerinde olmaz mıydı? ? Yoksa yazının o kısmını kuzeniniz mi yazdı ?

 13. afterburner 4 sene önce

  Sevgili virgin mary. “Bende üye oldum direkt yazar yaptılar.” gibi bir cümle kurduktan sonra, “dahi anlamındaki -de ayrı yazılır. ” gibi bir uyarıda bulunmuş olman çok güzel. Neyse konu o değil. Dini inancım yoktur, ama sünnetin sağlıklı bir şey olduğunu düşündüğüm için karşı değildim bu güne kadar. Bu konuyu çok daha detaylı araştıracağım. Teşekkür ederim bilgi için.

 14. Abuzer Kadayıf 4 sene önce

  Sünnet, Allahın hatalı olarak yarattığı penisi düzelttiği için faydalıdır.

 15. Tolga kılıç 4 sene önce

  Sünnet , yani farz değil kısaca. Kuran’da da yazmıyor biliyoruz. Buna rağmen sünnet ile ilgili farklı görüşler din düşmanlığı olarak algılanmakta. Asıl din düşmanlığı , Allah’ın hatalı yarattığını iddia ederek bunu düzeltmek için taş devrinden kalma mitolojik hikayeleri kullanmak olmasın sakın ?? Yani kısaca Allah’a şirk koşmak. Evet öyle görülüyor ne yazık ki. Ama bunlar o kadar içimize işlemiş ki aksi görüşler – bilimsel bile olsa – inancımızı sarsar diye hiç düşünmeden ve okuyup araştırmadan hemen karşı çıkılıyor. Bilim araştırılmış belgeli şeylerden bahseder , inanç ise – adı üstünde , inanç işte- binlerce birbirinin tersi inanç olabilir. Okuyun ve araştırın , korkmayın eğer inancınız sağlamasa din falan da elden gitmez öğrenmeyle.

 16. Heathen 4 sene önce

  Bilimsel bilgiyi iman ile reddeden gerizekalilara: Evrim falan da yalan zaten bosa kafa yormayin makaleyi okuyarak siz cukunuzu de kestirin soyunuz da kurusun dogal seleksiyon da tikirinda islesin.

 17. Cahil bilge 4 sene önce

  Mesela Amerikada da, yahudilerden dolayi kocamam bir sunnet sektörü varmış. O kesilen deri parçası Kosmetik sanayide kulaniliyormus..acayip paralar donuyormus..turkiyede ise izgarada pisirip aile buyuklerine ikram ediyorlarmis? Dogru mu?

 18. Yazar
  Virgin Mary 4 sene önce

  Cahil Bilge; kesinlikle doğru. Büfelerde sosis olarak kullanılan et sünnet derisinin sıkıştırılarak servis edilen hali. Bir de üzerine mayonez sıkıyor terbiyesizler 🙂 Izgarayı hiç duymadım ama.

  • ismecismeitibarolmaz 4 sene önce

   bak kardeşim,birincisi nefsini tanımadan hadsizlik sınırlarını zorlama senin verdiğin bu bilgiler insanı yanlış yönlendirmek saptırmaktan başka bir işe yaramaz ! sen tırnağını kesiyomusun veya bıyıklarını ? hah işte bunların işlevi gibi düşün yani sen insansın ve beyninde maymun köpek eşşekten farklı olarak evrimin aksine nöronlarında bikaç kromozom eksik…Şu sürrealist 3500 1500 yıllık tasdiksiz saptamalarına gelince modern tarih 5500 yıl yazmıştır ve arkeolojik veriler ne radyokarbon yöntemi ne de aminoasit rezamizasyonu fosil biliminin yani antropolojinin gerek radyokarbonda nükleer santrallarin artması gerekse aminoasit rezamizasyonunda ph dereceleri ısı ve iklim değişmeleri ve buna binayen ozonun delinmesiyle net sonuçlar sunamamakta kaldıki,dna analizlerinden sadece uyum testi yapılmakta o da türler arası olmamakla beraber kişiye özgü bir testtir.Bu testlerle kimlik saptamasından başka ne kaşgöz ne boy pos ne de yaşadığın çağa dair bulgular net bir şekilde elde edilememektedir.Yani sonuç olarak bu densiz hadsiz yazının piyasada dolaşan ve insanlığa zerre katkısı olmayan gereksiz bilim dalları gibi(tıp astronomi gibileri bunun dışındadır) ve yine piyasadaki nefsini bilmeyen ve agnostik aklın cinnetiyle küfre bilmeden veya bilerek hizmet eden ve şeytanın yanında saf tutan itibar edilmemesi gereken milyonlarca aptal insanın yine ehli küfre bir hizmeti gibi görülmemesi akla ziyandır…Siz yiyin,için,oyalanın.Ama ben akıllıyım diye kibrinizle aptallığınızı harmanlayıp üstelik bir de dilinize tad bırakıp sağda solda insanları saptırma gayretinde bulunmayın…Herşey ama herşey senin ortak koştuğun şeylerden çok çok uzak olan sonsuzluğun sessizliğin ve tüm zamanların en büyük lordu olan ALLAH’ın elindedir…Mükemmel tasarlayan ve tabii ki imtihanın sırrına aykırı olan zorunlu istikamet yerine özgür iradeyi hakim kılan ALLAH sizin ve siz gibilerin ortak koştukları şeylerden çok çok çok yüksektir !!!

 19. Alimam 4 sene önce

  S.A arkadaşlar. Bu yazıya bir cevap verdim. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  http://www.bilimislam.com/sunnetin-faydalari/

  • ismecismeitibarolmaz 4 sene önce

   Allah razı olsun abi…

 20. Muratcan 4 sene önce

  Merhaba aranızda et yiyen var mı?

  Ben zevkle yiyorum ama size et yemenin ne kadar ölümcül olduğunu, evrimsel olarak vücudumuzun buna ne kadar elverişsiz olduğunu, küresel ısınmanın da ana nedeninin eti için çoğaltılan hayvanlar olduğunu gayet istatistiksel verilerle bilimsel olarak kanıtlayan binlerce kaynak sunabilirim. Muhtemelen bir o kadar da etin faydalarıyla ilgili kaynak vardır.

  Bana göre özellikle biyolojik, sağlıkla ilgili konularda bir şeyin sağlıklı ya da sağlıksız olduğunu “ispatlamak” aşırı kolay. Ayrıca yazının sonunda üslubun bozulması tüm inandırıcılığını yitiriyor. Bu şey gibi, Birinci dereceden tarihi Kaynaklarla bir savaşı anlatıp sonunda “Biz bu evliyaların çocuklarıyız, Osmanlı Torunlarıyız vesaire” demek gibi. Neyse yazıyı fazla ideolojik bulunca paylaşmak istedim.

  • Semra 4 sene önce

   Katiliyorum 🙂

 21. Tolga kılıç 4 sene önce

  Insanlık tarihi onbirlerde yıl öncesine dayanıyor. Dünyanın farklı yerlerindeki , birbirinden bağımsız binlerce araştırma ve binlerce kanıt bunu destekliyor . Bu uygarlıkların yaşayış biçimlerinin ve geleneklerinin de bugünkü dinleri şekillendirdiği , binlerce bilimsel yazının ve belgeselin konusu oldu. Bunlara rağmen , hiçbir bilimselliği olmayan az sayıdaki absürd bilgileri !!! Isıtıp ısıtıp önümüze koyarak insanlığın zekasıyla alay ediliyor adeta. Güneş balçıkla sıvanmaz. Ancak kendiniz gibi az okuyanları ve küçük yaştan beri beyni dogmalarla yıkanmış olanları kandırabilirsiniz. Bilimselliği ve kanıtları geleneksel açıklamalarla değiştirmezsiniz. Ya bilmiyorsunuz ya da kötü niyetlisiniz. Bilmiyorsanız okuyun , araştırın ( eğer cesaretiniz varsa ve yalnızca size sunulanları değil tabii ki ) yok eğer kötü niyetliyseniz de istediğiniz kadar konuşun , zaman doğruları bir bir ortaya koymaya devam ediyor.

 22. Tolga kılıç 4 sene önce

  Ayrıca Alah’ın çok çok çok yüksek olduğunu söyleyip arkasından Allah’ın hatalı yarattığını ima eden sünneti savunmak da ayrı bir çelişki , diğer birçok çelişki gibi. Sünnet geleneğinin tarihini araştırın derim ( tabii ki bağımsız kaynaklardan ). Tekrar söylüyorum : Islam’da sünnet yoktur. Taş devrinden kalma sapkın bir geleneğin Musevi’ ler tarafından dünyaya hediyesidir. Müslümanların bu Musevi geleneğini büyük bir hararetle savunması da ayrı bir paradokstur.

 23. Prince 4 sene önce

  iNSANLAR OKUMA YAZMA BİLİYOR,VE HERKESİN BİR İNANCI VAR..BÖYLE YAZILARLA İNSANLARIN İNANCINI KIRAMAZSINIZ,KIRILANLARIN İSE ZATEN İNANCI ZAYIFTIR..
  (Teist açıdan ise maalesef insanların da sizin ve bizim gibilerini de yarattı ki inananlarla onları yoldan çıkarmaya çalışanlar sayesinde CENNET ve CEHENNEM boş kalmasın diye)

  Sünnet, Rabbimizin İbrahim (a.s)’in diliyle meşru kıldığı, hakka yönelik dinin tamamıdır. Yani bunun tamamlayıcısıdır. Bu öyle bir dindir ki, kalbleri tevhid, birlik ve iman boyasıyla boyamış, bedenleri fıtratın özellikleri olan sünnet olmak, bıyık kesmek, tırnakları kesmek, koltuk altındaki kılları gidermek gibi özelliklerle bezemiştir.

  Rabbimiz şöyle buyuruyorlar:
  “Sonra da Biz, Hanif olan, muşriklerden olmayan İbrahim’in dinine uy, diye sana vahyettik” (Nahl, 16/23)

  İbrahim (a.s.) sünnet olunca, bu, zurriyeti için de uyulması gerekli bir sünnet olmuştur. İsrail oğulları arasında câri olan Tevrat’ın hükmü de böyle idi. İsa (a.s)’ya kadar böyle devam etmişken sonradan HIRİSTİYANLAR bu âdeti bozmuş ve “hıtan”, kalbin guffesini (kalbi bürüyen perdeyi) atmaktır, şeklinde yanlış bir yorumla sünneti bırakmışlardır (Tecridi-Sarin Tercumesi, IX, 112).

  “Hiç kuşkusuz ilk misafir edinen, ilk defa don giyen ve ilk kez sünnet olan İbrahim’dir” (Muvatta, Sıfatu’n-Nebî’, 4)

  Peygamberimiz (s.a.v) bir başka hadislerinde şöyle buyuruyorlar:
  “Dört şey var ki, bunlar peygamberlerin sünnetlerindendir. Sünnet olmak, güzel koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek”

 24. hüseyin 4 sene önce

  Sünnet allaha bir akittir.. kim uyyo akite.. tevratta yazıyor…yorum yapan arkadaşlar profösör heralde

 25. Tolga kılıç 4 sene önce

  Princ’e cevap : 1- büyük harflerle yazınca daha inandırıcı olmuyor yalnızca canınızı acıtan şeyi , yani zayıf olan yerinizi vurgulamış oluyorsunuz . 2- yukarıda yazılan şeyler ( Nahl suresi hariç ) tamamen hikayeler ve mitolojiler manzumesidir. Anlatılanlarla ilgili hiçbir arkeolojik buluntu , el yazması eser v.s yoktur ve varolan geleneği sürdürebilmek için zaman içinde eklentiler yapılarak bugüne kadar gelebilmişlerdir. Buna hadislerin çoğu da dahildir ve aksini iddia edemezsiniz. Çok tuhaf bir çelişki de şu ki , Tevrat ve İncil’ in sonradan yazıldığını ve aslında bugünkü halinin doğru olmadığını savunan İslam alimleri !! her başları sıkıştığında buralardan örnek vermekte. Ayrıca okuyup öğrenmemek için ( sizleri yoldan çıkarmaya çalışanları dinlemeyin ) sözüne de – hadisine mi demeliydim yoksa – bu kadar da itibar etmeyin. İnanç , Allah ile kul arasındaysa dünyanın en masum ve saygı duyulacak eylemidir. Ama diğer insanları köleleştirmek için mitolojik efsanelerle çarpıtıldığında ise en tehlikeli şey haline geliyor ne yazık ki.

 26. yorumcu 4 sene önce

  Sünnetin bir de psikolojik boyutu var, sünnet olan erkeklerde erken boşalma problemi görülebiliyor, küçücük çocuk operasyon geçiriyor, onda yarattığı duygusal travmayı bir düşünün, eyvah penisimi kesecekler korkusu ileriki yaşlarda cinsel hayatını kötü etkiliyor, cinsel birleşme sırasında penisini göremeyip panik yapma ve bir an önce işini bitirip çıkma dürtüsü ağır basıyor, al sana erken boşalma…

 27. Fazıl 4 sene önce

  *** ******ısınız! Yahudi geleneğini islama sokmuşlar sizde zevk alıyorsunuz. Çarşaf da yahudi geleneğidir. Bir bok bilmezsiniz ama ahkam kesmekten de geri durmuyorsunuz…

 28. Tacettin Yekta Kaya 4 sene önce

  2 bin in üzerinde sünnet yapan bir cerrah olarak ne yazık ki yukarda söylenenlerin hepsi doğru. Elimden geldiğince dokulara zarar vermek istemiyorum ama bu mümkün olmuyor.

 29. Ara Gon 4 sene önce

  21. yüzyılda, hala “sünnet yararlıdır” diye düşünmek ve bu düşünceyi de bir başkalarına filozofça bir akılla aktarmak- aklın grafikte negatif tarafından dibine vurmaktır. Tartışılmayacak kadar kesin verilerle yanlış bir operasyondur ve tartışılamayacak kadar da açıktır. İslam da böyle bir emir yoktur. Sünnet kelime olarak Arapça da “gelenek, anane” demektir. “Sünnete uyunuz” cümlesi saygı babında geleneklere uyunuzdur.
  İlk sünnet Musevi’lerde uygulandı. İlk kadın sünnetide Hz. İbrahimin karısı Sare’nin İsmail’in annesi Hacer’i kıskançlıkla sünnet etmesi ile başlamıştır. Daha sonra da vicdan yapar ve kendisi de kendini sünnet ettirir. (Kaynak: Yazar; Ahmet Cevdet- Kısas- ı Enbiya ve Tevarih- i Hulefa) Bu kadar açık net ve tarihsel gerçekliği bir menakıbname değerinden öteye gitmeyen bu meseleyi bu gün tartışmak bilime hakarettir.

 30. ürolog 4 sene önce

  Üst Deri (sünnetderisi) Gereklidir!
  bizim”sünnet” dediğimiz gelenek, tektanrılı dinlerden binlerce yıl öncesinden mevcut olup, tek tanrılı dinlerde ise ilk önce yahudilerde uygulanmaya başlamıştır ve devam etmektedir..Musevilerce devralınan eski ve dinle ilgisi olmayan eski bir Afrika adetidir.
  Müslümanların kutsal kitabı Kuran’da sünnetle ilgili herhangi bir ifade yer almaz.
  Üst derinin kesilmesi; Öncelikle doğaya-tanrıya aykırıolmasıdır. Yani ”Tanrının bizi yarattığını beğenmememiz uğruna” bir geleneği sürdürmemizdir.
  (Kur’anda, biz insanı en güzel şekilde kusursuz yarattık deniyor. )
  Üst Deri (sünnetderisi) : Bir işe yaramasa, Yaradan , Yaratır mıydı?

  Şuanda “Ben sünnetli bir erkek olarak cinsel yaşamımdan memnunum diyorsanız,yüzde 20 hazzın keyfini sürüyorsunuz ve bunun çok iyi olduğunu düşünüyorsunuz.(Sünnetle birlikte erkeğin cinsel hazzı yüzde 80 azalır.)

  ÜSTDERİ SADECE BİR DERİ PARÇASI DEĞİLDİR
  Üstderi insan bedenin gelişmiş,duyarlı,işlevsel bir duyu organıdır.vücudun başka hiçbir parçası aynı amaca hizmet etmez.Üstderi,penis derisinin(kadınlarda klitoris üzerindeki derinin)değişmiş bir uzantısı olarak glans denilen penis başını kaplar ve aşar,daha sonra kendi üstüne kıvrılarak koronanın tam arkasında yapışma noktasında son bulur bu yüzden iki katlı bir organdır.

  Buradaki özelleşmiş sinir uçları,cinsel zevki ve kontrolü arttırır.

  Dişi erkeğin sünnet derisinin oluşturduğu haraket eden basınç ile uyarılır.

  Bir zamanlar çok hassas olan cinsel organ sünnet sonrası keratinizasyon denilen (nasırlaşma) hücre yığılması ile sinir uçları duyarlılığını yitirir.
  SÜNNET TEDAVİ AMAÇLI BİR OPERASYON DEĞİLDİR..
  Erkekgenital bütünlüğü her iki cinse de büyük tatmin vermektedir.

  Sünnet için birçok mazeret var ama geçerli tek bir tıbbi kanıt yoktur.

  Sünnet yapan doktorların çoğu sünnet derisinin fonksiyonlarını bilmiyor,sadece sünnet etmeyi biliyor. sünnet insan haklarına aykırı bir ameliyat.

  Sünnet penis hassasiyetini yüzde seksen oranında azaltır.

  Dünya erkek nüfusunun sadece %10′ u sünnetlidir(sakatlanmıştır.)

  Sünnetle ilgili kültürel ve dinsel inançlara sahip erkekler yada doyumu,sertleşme ve partner sayısı kapasitesiyle eş gören erkekler doyumsuzluklarının farkına bile varmıyorlar..

  Sünnet iki taraf içinde zevki büyük ölçüde azaltıyor.

  Erkek ve kadının birleşmeden cinsel haz almaları; seksi bir görev gibi sadece boşalmak için yapmaları değil. boşalmak başka orgazm başkadır. Ne çok erkek ikisini aynı şey sanıyor.
  Doğal penisi olan erkekle birlikte olan kadınlar,sünnetli erkeklere göre beş mislidaha fazla vajinal orgazm ve çoğul vajinal orgazm yaşıyorlar

  Kadınsünneti, halen ağırlıklı olarak müslümanlar tarafından beş kıtada yapılıyor.Afrika’da yirmi sekiz müslüman ülke kadın sünnetinin en yaygın olduğu bölgeleri oluşturuyor. Mısır’da kadınların kırsal bölgelerde %99.5’i,şehirlerdeyse %97′ si sünnet oluyor.
  Sünnet,cinsel ilişkinin sağlayabileceği zevki azaltmak amacıyla tasarlanmıştır.

  İnsanların cinselliğini kontrol edebilirsen,onları her boyutta kontrol edebilirsin.
  Kesilen deri miktarına bağlı olarak, sünnet, erkeği penis derisinin %80 veya dahafazlasından mahrum bırakır. Sünnet derisinin uzunluğuna bağlı olarak, kesmek,penisi %25 veya daha fazla kısa yapar. Özenli anatomik araştırmalar göstermiştir ki, sünnet bir metreden fazla damar, arter, ve kılcal damarları,80 metreye yakın sinir uzunluğunu, ve 20,000’den fazla sinir ucunu yok eder.Üstderinin kasları, bezleri, mukoz tabakası, ve epitelyal dokusu da bunların yanında tabii ki yok olmuştur.

  “Söz konusu sünnet olduğunda, burada amaçlanan, cinsel ilişkiyi azaltmak,cinsel organı zayıflatmak, ve bu şekilde erkeğin mutedil (ılımlı) olmasını sağlamaktır.Bazı insanlar sanırlar ki, sünnet, erkeğin yapısındaki bir bozukluğu gidermek içindir – ama buna herkes kolaylıkla cevap verebilir : Nasıl olur da tabiatta yaratıklar dışarıdan düzeltmeyi gerektirecek kadar eksik-fazla kusurlu olabilirler, insan bütün ve eksiksiz doğmuştur. hele bu özellikle üst deri gibi işlevi açık seçik belli olan bir yapı ise? Bu organda açılan yara tam da istendiği gibidir; ne gerekli işlevlere zarar verir, ne de çoğalma yeteneğine. Sünnet, basitçe aşırı isteği dengeler, çünkü sünnetin cinsel heyecanı azalttığına dair şüphe yoktur, organ daha başlangıçtan kan kaybederek ve koruyucu tabakasını kaybederek güçsüz hale gelir. Sünnetsiz biri ile ilişkiye giren kadın için ondan ayrılmak zordur.

  TRAKYA Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Osman İnci, sünnetin cinsel hayatı olumsuz etkilediğini belirtti. Prof. Dr.İnci, “Sünnet erken boşalmaya ve sertleşme sorununa sebep olur. Sünnetsiz erkeğin cinsel gücü sünnetli erkeğinkinden daha fazladir” dedi.

  sağlıklı, çalışan üstderisinden (sünnet derisinden) mahrum bırakılan penis sakatlanmış ve duyarsızlaştırılmıştır.
  Kültürel, dini,duygusal, işlevsel, ve cinsiyet kökenli pek çok etken erkekleri bu zarar hakkında konuşmaktan alıkoymaktadır.
  Cinsel ilişkiye hazırlık sırasında, erkek kadının klitorisini ve üstderisini okşar. Oda erkeğin penisini deriyi ileri geri çekerek uyarır ve ilişkiye hazırlar. Deri doğal uzunluğunu kaybettiğinde bunlar rahat yapılamaz. Bu önsevişme ve cinsel ilişki, sünnet kayganlaştırıcı smegmayı salgılayan bezleri yok ettiği için normalden daha pürüzlüdür. Bunu telafi etmek için kadın hem kendisi hem de erkek için zararlı olan kayganlaştırıcılara başvurur. Bu iki problem,kadınların, kayganlıktaki eksikliği tükürükle telafi etmek için “fellatio”ya başvurmalarını, ve önsevişmenin kısalığını açıklar.

  “Sünnetli erkek, değişmiş penis işlevi ve duyarlılığı nedeniyle, hiçbir zaman Tanrı tarafından kendisine verilen jenital zevke ulaşamaz. Kadın da, hiçbir zaman eşinin tam cevabını yaşayıp tanıklık edemez. […] Yetenekli bir müzisyen,bütün virtüözlüğüne rağmen, kötü akor edilmiş veya en iyi olmayan kalitede bir enstrümanla, en iyi müziğini ortaya koyamaz.”

  Eğer çocuklarımıza saygı gösteriyorsak, en azından 18 yaşına kadar “bütün” olarak kalmalarına izin vermeliyiz. Penislerini kesip kesmemeye kendileri karar verebileceklerdir. Eğer hoşlarına gidecekse kulaklarını bile kesebilirler.
  Bazı anneler, çocuğun sünnet edildiği günün hayatlarındaki en kötü gün olduğunu belirtmişlerdir.

  Bu psikoloğun fikrine göre, rıza göstermeyen bütün çocuklar üzerinde uygulanan bu jenital kesmeler,gerçekte işkence ve sakatlamadan başka bir şey değildir, ve Birleşmiş Milletler Evrensel İnsan Hakları Beyannamesinin
  “HİÇ KİMSE ZALİM,ACIMASIZ, İNSANLIK DIŞI VE FİZİKSEL SAĞLIĞI BOZUCU MUAMELEYE TABİİ TUTULMAMALIDIR”diyen 5. Maddesinin ihlalidir.
  Çocukların hayatını ve sağlığını riske atacak eylemler yasaktır.

  Cinsel zevk ve cinsel aşkın ifadesi için tasarlanmış beyin sisteminin daha başlangıçta korkunçderecede büyük bir acı ile şartlandırılmasının psikobiyolojik sonuçlarının olmaması düşünülemez. Bu tür bireylerde, daha sonraki bütün cinsel zevk deneyimleri, artık bilinçaltı-bilinçdışına gömülmüş bir cinsel acı zemininde yaşanmak zorundadır
  Beyin hasarını,etkisini ilk hasar ya da tecavüz olduktan çok sonra
  gösteren bir”zaman bombasına” benzetebiliriz
  “Eğerkutsal olan birşey varsa, o da insan vücududur”

  Sünnet: ergen ve erişkin erkeklerin heyecan duyma katsayılarını azaltma – cinsel uyarılabilirliği azaltma-(uysallığı artırarak grup hedeflerine yönlendirme, ve bu şekilde bireysel amaçlar peşinde koşmalarını engelleme). Nörolojik veriler göstermektedir ki, üstderi (prepus) dokularının erken lezyonu (yaralanması), beyin devrelerinin yeniden düzenlenmesine/körelmesine yol açar. Bu yeniden düzenleme ve körelme cinsel uyarılmayı azaltır. Epitelyal veriler göstermektedir ki, sünnet ile açığa çıkan glansın (penis başı) keratinleşmesi (nasırlaşması) ile uyarılması zorlaşır, dolayısıyla erkeğin cinsel organlarının da cinsel heyecan düzeyi düşer. Buna ek olarak,üstderinin salgıladığı smegmanın da feremonik etkileri sünnet ile yok olacaktır. Sonuç olarak, sünnetin sonuçlarından birinin, sünnetli erkeği daha az heyecanlanır ve”ayartılabilir” yapmak olduğu, ve bu şekilde topluluğunun otorite figürlerine daha kolay boyun eğer hale getirilmiştir.

  Tıp literatürü insan prepusundan üstderiden, doğrudan ya da dolaylı olarak; “bir deri parçası” diye söz eder. Anatomik olarak bu tanım, yanlıştır. İnsan prepusu üstderi sinir uçları açısından zengindir, ve holokrin bezlerini içerir.Yüzey alanı açısından insan üstderisi penisin yaklaşık olarak %36’sını, yani üçte biri demektir. İnsanın üreme organlarının bir parçası olarak üstderi önemsiz olmaktan çok uzaktır.

  (Sünnet Konusunda bilmek istediğiniz herşeyi aşağıda ismini verdiğim kitapta ve sitede bulabilirsiniz, Kitap ismi: Sünnet! Sünnetle İlgili Yalanlar ve Gerçekler -kuraldışı yayıncılık-Nil GÜN ) http://www.sunnetbilgi.com/

 31. Semra 4 sene önce

  Ben kesinlikle katilmiyorum , Esim Amerikali ve Hristiyan , ikinoglumuzu da sunnet ettirdik , her ikimizinde karariydi , arastirilirsa sinnetin yararlari zararlarindan daha coktur , yapilan arastirmalara gore , sunnet Amerikada yararlarinin zararlarina gore daha cok olmasindan dolayi desteklenen bir operasyondur , lutfen okuyalim , arastiralim , bizim bu karari almamizda dinin hic etkisi olmadi , linkleri ekliyorum , yapilan arastirmalarla birlikte http://www.npr.org/sections/health-shots/2012/08/27/159955340/pediatricians-decide-boys-are-better-off-circumcised-than-not

  • ürolog 4 sene önce

   yorumlarda paylaştığım yazının sonunda ismini verdiğim kitabı okursanız, amerikada da neden sünnet kesimi olduğunu anlarsınız,, sizin bilemeyeceğiniz boyutta ilaç ve sağlık sektörü rantları, sünnet kesiminden kazanılan bu pastayı asla terk etmeyeceklerdir..

  • jinekolog 4 sene önce

   ürolog adlı kullanıcının paylaştığı yazıda ismi verilen kitabı okursanız..amerikada da neden sünnet kesimi yapıldığını anlarsınız..nasıl bir rant, nasıl bir para aktığını, vs vs..tıp profesörlerinin ilgili kitaplarını yada en azından özetlerini okumadan kafadan sallama şeyler yazmayın buraya..

 32. mahmut tuncer 4 sene önce

  bu yazı tamamen saçmalık bikere sünnetsiz penis hiç estetik durmuyor iğrenç bugün müslüman olmayan bir çok insan sünnet olmaktadır araştırın yok erken boşalma yok bilmem ne bunlar tamamen sizle alakalı şeyler stres altındaysanız aklınızda sorunlar varsa (geçim,iş vs) ve sigara alkol gibi hormon seviyenizi performansınızı düşüren şeyler kullanıyorsanız sekste başarısız olursunuz

  • jinekolog 4 sene önce

   tanrının / doğanın yaratmış olduğu estetiği senin estetik anlayışından dahamı kötü..
   sen tanrının yarattığını estetik olarak beğenmeyip kesiyor hatta sakatlıyorsun..
   estetik olan orjinalidir.. sakatlanmış ve kurutulmuş hali değil..
   ürüolog adlı arkadaşın paylaştığı yazıyı okumanızı isterim.
   Üst derinin kesilmesi; Yani ”Tanrının bizi yarattığını beğenmememiz uğruna” kesip biçmektir.
   (biz insanı en güzel şekilde kusursuz yarattık deniyor. )
   Üst Deri : Bir işe yaramasa, Yaradan , Yaratır mıydı?

 33. mehmet göktaş 4 sene önce

  Mitolojide Mikail diye bir tanrı hiç yoktur.Vrsa ban amakale gönderirmisiniz.Ben arkeologum ve roma ve yunan mitolojilerini öğrenmiştik.İlk kez mikailin mitolojik bir tanrı olduğunu duyuyorum . yanlış bilgi veriyorsunuz .Varsa nerede geçiyor makalelerin web adresşlerini rica ediyorum.

  • Oğuz kozan 4 sene önce

   Virgin “Türkçe katnaklara bakarsan Türkler islamiyeti davulla zurnayla kabul etmiştir.” Cümlesini okuduktan sonra. Sizin derdinizin ne bilim, ne insan, ne sağlık olduğu tam olarak belli oldu. Sizin derdiniz inanmadığınız bir dinle savaşmak. Tamam ama inanmadığınız bir dinle veya Tanrı ile niye bu kadar zaman kaybediyorsunuz??? ( sakın hakaret edip, aşşağlamaya , kibirli sözler sölemeye kalkmayın. Saygı çok kolay kaybedilen bir histir)

   • Oğuz kozan 4 sene önce

    Verdiğin linklerin hepsini okudum. (İngilizcem çok iyi değildir kabul) hiç bir yerde mikailin eski bir tanrı ismi olduğuna dair yazı bulamadım. Hangi dönemde kimin taptığı bir tanrıymış belirtirmisin?? Yoksa tipik ateist hastalığı gibi okumadan her iddayı kabulmu ediyorsun???

 34. hastayim ruhumdan 4 sene önce

  Hepiniz ruh hastasısınız.

 35. huseyin öztürk 4 sene önce

  sünnet ibadet ile birlikte köleleştirme operasyonun parçası erken boşalmaya neden olduğu ispatlanmış yazıda ve urelogun yorumundada var sadece duyarlılığı artırmasından değil sertleşme problemide yaratıyormuş yazı ve yorumdan öğrenmiş oldum
  köleleştirme erkeklerin kadınları tatmin edememesi ve kadınlarda sürekli tatmin olma beklentisiyle erkek hayranlığına vede tanrılaştırmasına neden olmuş ataerkilliğin temelinde bu var bu hayranlık tanrılaştırmaya kadında erkeği, erkekte ise tanrılığa genel anlamda neden olmuş
  bu noktada devreye ibadetler girmiş 5 vakit namaz abdest almakta aslında erotiktir erkekte dirseğin 4 parmak yukarsı pazudur enseye mest te parlatmaktır pazuyu göstermek enseyi parlatmak caminin avlusunda abdest alan erkeği ağaçla dallarıyla güya gizlemek ama tatminsiz kadında merak özlem nedeniyle gizli gizli 8 köşe kasketli besili özelikle ağa, bey kıvamında feodal erkeğe
  islam kadını erkeğin kölesidir erkeklerde ağa beyin kölesi hiaraşik bir yapı oluşmuştur. tv programlarında sorar kırsaldaki yaşlı karı kocaya kaç yıllık evlisiniz derler 60 maaşallah der sunucu koca der karımı çok severim bana çok iyi bakar burda eş sevgisi değil bakıcı sevgisi vardır, kadında der ehh işte ne yapacaz bundan sonra geldik gidiyoz burda tükenmişlik bitmişlik vardır bu sözde ömrü beklentiyle geçmiş kadın vardır
  geniş aile yaşamı gusül abdesti tıngır tıngır güğüm sesleri kanlı çarşaf beklentisi tüfekle ateş edilerek duyrulması vahşi köleliğin vahşetinden başka bir şey değildir din ler sosyalist devrimlerdir aslında ancak bu coğrafyalarda ibadet ettirilerek köleliğin devamı sağlanmıştır
  5 vakit namaz tam bir işkencedir ve işgücü kaybıdır istirahat edilmesi gereken zamanlarda ibadet ettirilmiş 1damla kan ve idrarında olmayacak şartı teknolejisi geri islam coğrafyasında tamamı fiziki emek olan çalışmayıda kısıtlamıştır burda ataerkil egemen erkeği tembelliğe mazeret yaratmasına sebep olmuştur
  kadın ve çocukların çok çalışmasına kadınlarda cilt bozukluğuna el ayakta nasıra çekiciliğini kaybetmesine neden olmuştur birde aslında tamamen sarayın haremini anlattıkları ceneet hurileri ceneet yaşamı ki aslında kralların padişahların saray yaşamını anlatırlar ceneet diye buda erkekte beyinde huri ve yatağındaki cildi çatlamış elleri ayakları nasırlaşmış eşle tezat oluşmasına ereksiyon sorununa neden olmuştur
  islamda dahil tüm dinlerin dayatığı yaşamlar sahtedir uydurmadır köleliğin devamı operasyonlarıdır. gerçek dinler saraya karşı inmiştir kölelerin yanında kadınların yanında durmuştur allah vardır peygamberlerde gerçektir adlarına uydurulan dinler sahtedir peygamberlerin yaşamı mevcut dinlerin tam zıttıdır mevcut dinler dinlerin inmesine neden olan dinlerdir

 36. Mahmut Celal Özmen 4 sene önce

  İslâm Dışı Bir Uygulama: Çocuk Sünneti… > http://www.bilgiagi.net/islam-disi-bir-uygulama-cocuk-sunneti/50183/

 37. uğur 4 sene önce

  1500 yıldır kesiliyorsa evrim neden buna bi çare bulmuyòr

 38. Cuneyd 3 sene önce

  Şimdiiiı gelelim bu fizyolojik zararların dahada ötesine.
  Bundaki asıl amaç insanların yarı cahil olmasını sağlamak için dinler tarafından yapılmasıdır. Nasıl mı?
  (Not:Türbandaki amaçla özdeştir. )
  Müslümanlık yada Yahudilik çocuklara öğretilirken ister istemez çocuk akıl süzgeçinden geçirecektir. Büyüdükçe her yaşta bunu sorgulayacaktır ancak ergenliğe girerken çocuğun mantığını ve aklını o kabuğu kaldırdığınızda sık sık önceleri anlam veremediği hormon tetiklenmelerini çocuk oturup kalkarken yürürken vede en önemlisi ortaokullu iken yaşar ve aklı devamlı orada olur derste düzgün dinleyerek öğrenemez ve tam bu dinlerin istediği öğretmenini hocasını imamın ve ilerde dinbaşlara itaatkâr dini ve allahı sorgulamayan eğitim temeli bozuk çocuklar lisede biraz aşabilselerde yarı hadım, yarı azgın gençler köleliğe hazır duruma gelirler.
  Orta okullarda erkek çocuk bol bol masturbasyon yapar tenefüsten gelir yarım saat bir halsizlik yada salaklık yaşar yatıp uyumalıdır aslında ancak derse döndüğünde boş boş dinler gibi yapsada o salaklık hali geçene kadar ipin ucunu kaçırır. Farkında değiliz ama sünnet ederek çocuklarımıza çok büyük kötülük yapıyoruz. 18 yaşında olsalar bu psikolojik etkiden kurtulma şansı olabilir.
  Dahada önemli tarafı bu ortaokul öğrencileri küçük yaşta gerek arkadaşları gerekse kendinden daha küçük çocuklarla sünnet etkisi ile devamlı uyarılan çocuk herhangi bir cinsel deneyim yaşarsa cinsellik başlangıç tablosu olarak beyninde küçük yaştakilerle başlayan seksüel deneyim kalıcı olabiliyor doğru eğitim alamayan, cinselliği zorla hızlandırılmış birey küçük Yaştakilere düşkün olabiliyor bademleyenleri tecavüzcüleri dini kullanan dinbaşları tabiki hoşgörmeye çalışacak çocuk gelinlerin nikahlarını yapacaklar. Bugün müslüman ülkelerinde gelişememenin 1. ve en büyük nedeni budur. Bilirler aynı yoldan geçmişlerdir fark ettiklerinde çocuklarınıda sünnet ettirmişlerdir. Geriye dinden nemalanmak kalır çocuk gelin istemiyorsanız çocuk damatlar yaratmayın, ülkemizin geleceğini ve torunlarımızı kurtarabilirsek ancak faydalı oluruz 18den önce sünnet çok zararlı olup ayrıca 45 yaşında iktidarsızlık emareleri görülür duygulanımı tetikleyebilmesi gerekirken korunmayan pe.is kafasındaki duyargaçlar körelmiş yok olmaya başlamıştır. 70 yaşında sünnetsiz birisi ile bile karşılaştırıldığında sünnetli organ daha az cevap verir dokunmaya. Koruma kalkanı hiç yoktur.
  Özetle din dinbaşlara hizmet ederken öldürür hadım eder kol keser katleder, tabiiki bunları maskelemek için 100lerce iyi şeydé yazar.
  Sünnet büyük bir hatadır.
  Vatanımız sağolsun, vatandaşlarımız doğru düşünsün.
  Sağlam kafa, sağlam vücutta olur.

 39. Aziz 3 sene önce

  Saçmaliktan başka bisey değil. Pardon siz ermeni misiniz.

 40. abuzer 2 sene önce

  Sünnet çocuk istismarıdır, çocuğu sakatlamaktır, yobazlıktır, gavatlıktır. Sünnet değil aslında bunun adı sakatlamadır, hıtandır. Peygamber sünnet olmamıştır. Bu sakatlığı yapanlar, çocuklarına cahilce zulmetmiş, İnsanı en güzel surette yaratan, yarattığında bir eksiklik, fazlalık bulunmayan Allah’a bilmeden şirk koşmuştur. Sünnetli biri olarak ailemi aldatanlara, gavatlara, islam diye cahiliye geleneğini dayatan deyyuslara hakkımı helal etmiyorum.

 41. Aa 2 sene önce

  Gerizekalı ın biri salak bir yazı yazmış kırk akıllı da adam yerine koymuş. İspat olarak sunduğu da özenli bilimsel çalışmalar. Gerizekalı, o çalışmanın kaynakçasını at. Embesiller!

 42. Oğuzhan 2 sene önce

  Yaradan insanı muhteşem yaratmış arkadaşlar umuyorum ki herkez bunun farkındadır kalbimiz elektirik üreterek çalışıyor dilimiz çok farklı tatları ayırt edebiliyor gözlerimiz zaten muhteşem duyuyoruz sesleri ve anlatmakla bitmeyecek inanılması zor bir şekilde insanı yaratmış ve tek bir yerde hata yapmış penisimize fazlalık bırakmış ve ben herşeyi yaptım bunu yaparken beceremedim onuda siz halledin demiş öylemi burdan bu çıkıyor yuhh yani sünnet bir arap geleneğidir biz cahil toplumlarda bunu sürdüren zavallı insanlarız arkadaşlar hacıların hocaların uydurma hurafeleri .

 43. Oğuzhan 2 sene önce

  Yaradan insanı muhteşem yaratmış arkadaşlar umuyorum ki herkez bunun farkındadır kalbimiz elektirik üreterek çalışıyor dilimiz çok farklı tatları ayırt edebiliyor gözlerimiz zaten muhteşem duyuyoruz sesleri ve anlatmakla bitmeyecek inanılması zor bir şekilde insanı yaratmış ve tek bir yerde hata yapmış penisimize fazlalık bırakmış ve ben herşeyi yaptım bunu yaparken beceremedim onuda siz halledin demiş öylemi burdan bu çıkıyor yuhh yani sünnet bir arap geleneğidir biz cahil toplumlarda bunu sürdüren zavallı insanlarız arkadaşlar hacıların hocaların uydurma hurafeleri .

 44. Osman 2 sene önce

  Türk erkeklerinin yüzde 90 nında erken boşalma rahatsızlıgı var sebebi ise sünnettir

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account