Turan Dursun Anısına

Uğur Mumcu ‘nun henüz öldürülmediği yıllardı, oldukca küçüktüm. Evimizde “Turan Dursun ve Din” adlı bir kitap serisi bulmuş ve okumaya başlamıştım. Muhafazakar ailem tarafından o kitaplar elimden alındı ve bir daha göremedim. Ailem darbe döneminde sağ cenahta bulunmuş. Özgürlük, din, bilim, yıllarca araştırdım durdum. Aynı şekilde cevap arayan herkes için bilimislam.com‘u açtım.

Kitapları elimden alındı ancak ben kendisini araştırmaya devam ettim. Turan Dursun eski imam – müftü, islam’ı bilimsel ve tarihsel olarak araştırıp sonradan ateist olmuş bir düşünür, aynı zamanda tecrübeli bir gazeteci. Kitaplarına ve düşüncelerine tahammül edilemediği için 4 Eylül 1990 tarihinde İrfan Çağrıcı planlaması ile Muzaffer Dalmaz tetikçisi tarafından öldürüldü. İrfan Çağrıcı müebbet hapiste ancak Muzaffer Dalmaz halen yurtdışında firarda. Geçen hafta Turan Dursun’un Doğu Perinçek editörlüğünce makaslanmamış ve/veya başka bir otorite tarafından sansürlenmemiş ilk basım kitaplarını aramak üzere Kadıköy’ün eski sahaflarının tamamını dolaştım. Bir kaç tane eski kitap buldum, ilk basım, hemen aldım. Bugünkü internet kısıtlaması yüzünden işimi yapamadığım için kitaplardan birini açtım. Ne göreyim? 26 yıl önce basılmış ve (muhtemelen bir fuarda) bizzat Turan Dursun’a imzalatılmış.

turan dursun kulleteyn kitap

Turan Hoca 26 yıl önce şöyle bir not düşmüş: “İnsan özgür olduğu sürece insandır. Bu özgürlüğün alınması eğer bir düşünce ve sanat yüzünden olursa hiçbir biçimde onaylanamaz. Geleceğin dünyası böyle durumların yaşanmıyacağı dünya olacaktır.

Yıllar önce bana okutulmayan kitap Turan Hoca’nın notu ile önüme geldi. “Özgürlük, insanlık..”  Şu anda Tor Browser ile güç bela internete bağlanabiliyorum. Baskıcı, kısıtlayıcı zihniyete inat, iskenderiye kütüphanesini yakan, bilgiye erişimi engelleyen, Uğur Mumcu’yu, Turan Dursun’u öldüren, dayatmacı diktatör zihniyete inat her gün; Turan Dursun’un öldürülmesine neden olan kitaplarından bir pasajı bilimislam.com‘da gençlerin anlayabileceği bir dil ile yayınlayacağım, Turan Hoca’nın düşünceleri, yeni teknoloji ile insanlara ulaşmaya devam edecek.

2 Comments
  1. Beanu’in profil fotoğrafı
    Beanu 2 sene ago

    insanların düşüncelerine saygı duymamak ne kötü sonuçlara yol açıyor…

  2. Ismail Bulal’in profil fotoğrafı
    Ismail Bulal 2 sene ago

    ben sanırım yanlış yere geldim 🙂

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account