Genetik Kalıtsallık?

Kabaca anne ve babanın genetik özelliklerinin çocuğa aktarılmasıdır. Peki davranışlar da kalıtsal mıdır? Evet ancak bunun için uzun yıllar gerekir. Doğuştan gelen davranışlar, öğrenilmiş davranışlara göre oldukca zayıftır. Ancak doğuştan gelen davranışlar, aile yapısı, öğrenilmiş davranışlar, kültür vs. birbiri ile eşleşiyorsa bu durumdan bir kaçış yoktur. Örnek olarak, aileniz 7 göbek boyunca sinirli, gergin, panik kişiliklere sahip insanlardan oluşuyorsa siz de böyle olacak hatta bu özellikleri çocuğunuza aktaracaksınız. Bir kaç nesil Avrupa ‘da yaşamış Türk göçmenlerin sarı saçlı mavi gözlü slav’lara benzemesi bundandır. Avrupa sarışın, Uzakdoğu çekik gözlü, Mezopotamya kıllı ve esmer, Afrika zenci, Arap yarımadası tembel… İnsan, evrim gereği uyum sağlar. Su damlaya damlaya taşı bile eritir.

 

Düşünme Alışkanlıkları?

Ağaç yaşken eğilir. Yeni doğan bir bebek yoğurulmaya hazır bir hamur, boş bir tuvaldir. Zamanla sertleşir ve daha az şekil alır duruma gelir. Bu esneklik 7 yaşında büyük ölçüde azalır. Artık kişilik olmuş – oturmuştur. Astroloji ‘nin (eğer) bir önemi varsa bundan kaynaklanır. İnsanlar yazın enerjik olur, kışın sakin, sonbaharda hüzünlü, ilkbaharda umutlu. Al sana Astrolojinin 4 burç grubu. Yeni doğan bir çocuk, öğrenme kanallarının en açık olduğu anda, henüz yaş bir hamurken karşısında nasıl insanlar görüyor ise ona göre şekil alıyor. Ebeveynlerimizden çok şey alıyoruz. Buna tersten örnek verecek olursak aynı rahimden çıkmış tek yumurta ikizleri ile yapılan deneyleri inceleyiniz. Tek yumurta ikizlerinden biri doğar doğmaz farklı topraklara götürülüyor. Tek yumurta ikizi olmasına rağmen farklı şartlarda büyüyen ikizlerin IQ değerleri bile farklı oluyor. İnsan, evrim gereği uyum sağlar.

 

Arap Tembelliği?

Çalışkan bir insansın. Henüz 8 – 10 yaşında “Türk Milleti Çalışkandır” sözünü duydun. “Türk Öğün Çalış Güven” cümlesi bilinçaltında. Peki böyle bir motivasyonun olmadığını düşün. 40 – 50 derece sıcak bir iklime sahip çöldesin. Ne kadar çalışkan olursan ol, bir süre sonra, gündüz sıcaklığının en yoğun olduğu saatlerde gölgeye gizlenip mola verecek, işine akşam serinliğinde devam edeceksin. Seni örnek alan çocuğun büyüyünce senin yaptığın gibi yapacak. Nesillerce böyle devam edecek, önce kültür ve aile geleneği etkilenecek, sonra genetik kalıtsallık oluşacak. Bingo!. Tembel bir ırk oldunuz.

 

Yöntem?

Nasıl bir kişiliğe sahipsiniz? Üzerinizdeki bir otorite size görev verdiğinde bunu nasıl yaparsınız? Kolaya kaçan pratik bir kişiliğiniz mi var? Sakin mi? Akılcı mı? Bulunduğunuz coğrafyanın ortak özellikleri ve aile gelenekleriniz nasıl? Varsayalım bitki örneği toplayacaksınız. Filolojik örnek verelim. Bir avrupalı bu işi sistemden çıkmadan, iş disiplini ile yapacaktır. Bir uzakdoğulu oldukca sakin ve huzurlu şekilde görevini tamamlayacaktır. Mezapotomyalı bitkilerini kökünden sökecek, Arap kırlara uzanıp “bir ara yaparız işte ne olmuş yani” diyecektir.

İklim şartları ve coğrafya, yaşam tarzını değiştirir. Yaşam tarzı önce aile geleneğine sonra kültüre ve genetik kalıtsallığa dönüşür. Düşünme alışkanlıklarını değiştirir. Yöntem kökünden değişir. Semavi dinler nasıl yayıldı? Musevilik = Babil sürgünü, Helenistik Yahudilik, Roma yönetimi, Diaspora, Bizans… Hristiyanlık nasıl yayıldı? Evet hepsi aynı din aslında, ancak Hristiyanlık temelde mağduriyet ile insanların vicdanına dokunarak yayıldı. İsa idam edildi ancak havariler onun yaratıcının koruması altında olduğunu ve halen konuştuklarını söylüyorlardı. Vicdan… İslam nasıl yayıldı? İslam’ın nasıl yayılmasını dilerdin? Genetik kalıtsallığın ve düşünme alışkanlığın sana nasıl bir yol gösteriyor? Hayır öyle olmadı. İslam kaba kuvvet ile yayıldı. Döverek, öldürerek, kılıçtan geçirerek, savaşlar ile yayıldı. Talkan ve Curcan Katliamı ile Semerkant Katliamı Yezid Soyu Kuteybe ile, yakarak / yıkarak yayıldı. Burada bir yerme veya diğer dinleri göğe çıkarma durumu yoktur. Yalnızca düşünme alışkanlıklarından söz ediyoruz. Tembellik. Düşünmeye bile erinen bir ırk düşünün. Özellikle Kuteybe’nin Türk Soykırım’ı ile ilgili tarihi farklı kaynaklardan okuyun. Bu mudur yöntem? İnsanları hak-din’e böyle mi davet ediyorsun?

 

Aç Gözlülük

Kim olursan ol, gelme kardeşim. Adam ol öyle gel. Bir din’i yayacaksan insanların kalbine dokun, vicdanına dokun. Korku imparatorluğu din değildir. Filolojik sebeplerden ötürü düşünmeye bile erinen ırk / coğrafya, dünyanın en güzel dinine de sahip olsa, bırak yaymayı, içine sıçar. Nitekim sıçmıştır da. Sen İslam’ın nasıl bir din olduğunu biliyor musun? İslam komunist’tir. Hiç kimsenin bir diğerinden üstünlüğü yoktur. Milliyeti yoktur. Hz. Muhammed putları yıkan bir devrimcidir. Milletim değil ümmetim demiştir. Mülke sahip olamazsın. Sadece ihtiyacını ortak havuzdan (dünyadan) alırsın. Nasıl? Tıpkı Yoga yapan, uzakdoğuda huzura ermeyi amaç edinen insanların hayali değil mi? Ama bu değişti. Ne zaman biliyor musun? Hz. Muhammed öldükten hemen sonra. Naaşı çöl sıcağında 3 gün bekledi. Cenazesi 17 sahabe ile kılındı ve defnedildi. Diğer tüm Müslümanlar yerine kimin geçeceğini tartışmaktaydı. Vefatından sonra müslümanların isyan ettiği tek şey mülk kuralıydı. “Bizler mülke sahip oluruz ve paylaşmayız” diyorlardı. 17 sahabe “sizi kılıcım ile düzeltirim, aklınızı başınıza alın” diyordu ama geri adım attılar. Kutsal kitap, peygamberin ölümünden hemen sonra değişti. Mülk kuralı, 40/1 zekat olarak değişti. Arap tembelliği, düşünme alışkanlıkları, miras, açgözlülük vs. vs.

 

Sonuç

4 semavi din tek bir dindir ve insanlara insan olmayı öğretmeyi amaç edinmiştir. Eğer bir yaratıcı var ise bu böyledir. Ancak İslam yanlış topraklara inmiştir ve ne yazık ki kur-an’ın son kitap olduğu söyleniyor. Düşünmeye dahi erinecek kadar genetiği ve yaşam kültürü bozulmuş insanlara dünyanın en güzel dinini de versen sonuç aşağıdaki gibidir.

 

 

 

 

 

 

 

1 Yorum
  1. hüseyin öztürk 4 sene önce

    insanoğlu özde tembeldir batının köle kulanımıda korsanların daha eski tarihlerde kürek çektirmek için köle kullanımı o nedenle tembelik araplara mahsus değil iklim koşullarıda malum belirtmişiniz
    ben araplara üzülüyorum çok bedel ödüyorlar, haksızlığada uğruyorlar, bizim toplumda ortada zaten fark göremiyorum, şahsen

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© Copyright 1999 | Bilim İslam

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account